کد مطلب : ‌10915
تاب‌آوری اقتصادی چیست و چگونه آن را اندازه‌گیری می‌کنند

خط‌کش آسیب‌پذیری

دپارتمان اقتصاد دانشگاه مالت، ازجمله گروه‌های پژوهشی مطرح در دنیاست که موضوع تاب‌آوری اقتصادی را مورد توجه ویژه قرار داده است. در مقاله پیشِ رو «لینو بریگوگلیو»، استاد این دانشگاه به بررسی مفهوم تاب‌آوری و معیارهایی سنجش آن را پرداخته است.

دپارتمان اقتصاد دانشگاه مالت، ازجمله گروه‌های پژوهشی مطرح در دنیاست که موضوع تاب‌آوری اقتصادی را مورد توجه ویژه قرار داده است. در این میان، باید به تلاش‌های «لینو بریگوگلیو» (Lino Briguglio)، استاد این دانشگاه برای بررسی مفهوم تاب‌آوری و به‌دست آوردن معیارهایی برای سنجش آن اشاره کرد.

مقالۀ پیشِ روی شما، نتیجۀ یکی از همین تلاش‌هاست که در آن شاخصی برای سنجش تاب‌آوری اقتصادی طراحی و معرفی شده است. آنچه در ادامه می‌خوانید، ترجمۀ مقالۀ CONCEPTUALIZING AND MEASURING ECONOMIC RESILIENCE نوشتۀ بریگوگلیو و همکاران است.

این تحقیق، یک چارچوب روش‌شناختی و مفهومی برای تحلیل و اندازه‌گیری تاب‌آوری اقتصادی ارائه می‌کند. در این تحقیق، تاب‌آوری اقتصادی به معنای قابلیت «اکتسابی» اقتصاد یک کشور برای بهبود یا تعدیل اثرات سوء ‌شوک‌های منفی است که با آن مواجه می‌شود. این مفهوم توضیح می‌دهد که چرا تعدادی از کشورها با این‌که در معرض آسیب‌پذیری ذاتی قرار دارند، سرانۀ تولید ناخالص به‌نسبت بالایی دارند. این مقاله با اتخاذِ یک رویکرد تجربی، سعی دارد شاخصی برای تاب‌آوری اقتصادی ارائه کند که چهار حوزه را در برمی‌گیرد که به ترتیب ثبات اقتصاد کلان، کارآیی بازار اقتصاد خُرد، مدیریت خوب، و پیشرفت اجتماعی نام دارند.

برای مطالعه متن کامل این مقاله که در شماره اول نشریۀ «تاب‌آوری» منتشر شده است، فایل ضمیمه را دانلود کنید:

 

فایل‌های ضمیمه
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟