کد مطلب : ‌10917

شماره دوم مجله «تاب‌آوری» منتشر شد

دومین شماره «تاب‌آوری»، ضمیمه اقتصاد مقاومتی مجله «عصر مس»، پرونده‌ای دارد با موضوع مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها در زمینه توسعه و تقویت عدالت آموزشی.

«تاب‌آوری»، ضمیمه مجله «عصر مس» نشریه داخلی شرکت ملی صنایع مس ایران است که در حوزه «اقتصاد مقاومتی» و «مسئولیت اجتماعی» در 120 صفحه منتشر شده است. 

شماره تازه «تاب‌آوری»، پرونده جلد خود را به موضوع توسعه عدالت آموزشی اختصاص داده است. در این پرونده که در فصل «بازخوانی» مجله مشروح آن را می‌خوانید نظریات «جیمز هکمن»، نوبلیست اقتصاد مرور شده است. براساس نظریات هکمن، سرمایه‌گذاری در تعلیم‌وتربیت خردسالان در کاهش نابرابری‌های اجتماعی اثربخش است. در ادامه این فصل، گفت‌وگویی را با «محمدامین قانعی‌راد»، جامعه‌شناس و رئیس سابق انجمن جامعه‌شناسی ایران می‌خوانید. او در این گفت‌وگو، به آسیب‌شناسی وضعیت فعلی آموزش در ایران و ضرورت وجود آموزشی عادلانه در جامعه سخن می‌گوید.

یادداشت مدیرکل آموزش پیش‌دبستانی وزارت آموزش‌وپرورش، بررسی اسناد و قوانین حامی توسعه عدالت آموزشی در ایران و داده‌نمایی در زمینه ضرورت سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش از دیگر مطالب این فصل است.

فصل آغازین این مجله «گفتمان» نام دارد؛ این فصل با یادداشتی از «مهدی ابراهیمی»، معاون منابع انسانی شرکت ملی صنایع مس ایران در زمینه اقتصاد مقاومتی و مسئولیت اجتماعی در شرکت مس شروع می‌شود. در ادامه این فصل، میزگردی با حضور دست‌اندرکاران ذوب خاتون‌آباد می‌خوانید؛ مردان ذوب در این میزگرد از تلاش‌هایشان در راستای بومی‌سازی و مقاوم‌سازی تولید می‌گویند. گفت‌وگو با سرپرست کارگاه الکترومکانیک شهربابک درباره بومی‌سازی قطعات مورد نیاز صنعت مس در این کارگاه از بخش‌های خواندنی دیگر این فصل است. 

در این فصل همچنین گزارش‌هایی می‌خوانید با محور طرح احیا و توسعه کسب‌وکارهای شهربابک در شرکت ملی صنایع مس ایران که دستاوردهای آن به‌تازگی رونمایی شده است.

فصل دیگر تاب‌آوری «اتاق فکر» نام دارد؛ این فصل از مجله در شماره دوم به موضوع مسئولیت اجتماعی شرکتی با رویکرد خلق ارزش مشترک اختصاص یافته است و با مقاله‌ای از سردبیر تاب‌آوری در این زمینه شروع می‌شود. گفت‌وگو با «فاطمه دانشور»، رئیس کمیسیون حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی بنگاه‌های اتاق بازرگانی ایران از بخش‌های دیگر این فصل است. دانشور در این گفت‌وگو تاکید می‌کند نباید به مسئولیت اجتماعی شرکتی تنها از پنجره کار خیر و خیریه نگاه کرد.

یادداشتی از «محمدقلی یوسفی»، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، یادداشتی از «محسن ایزدخواه»، پژوهشگر رفاه و تامین اجتماعی، مروری بر تاریخچه طرح موضوع مسئولیت اجتماعی شرکتی، مروری بر فعالیت‌های شرکت‌های بزرگ جهان و همچنین شرکت‌های معدنی در زمینه مسئولیت اجتماعی شرکتی از دیگر مطالب این فصل است.

در فصل پایانی این مجله که «جامعه محلی» نام گرفته است دو گفت‌وگو با مدیر آموزش‌وپرورش شهرستان شهربابک و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ورزقان انجام شده. این دو مدیر محلی از نسبت شرکت مس و مناطق عملکردی و الزامات و ضرورت‌های آن می‌گویند.

 

 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟