کد مطلب : ‌10947
مروری بر فعالیت‌های CSR شرکت‌های معدنی با تمرکز بر کانادا

معدن‌کاری مسئولانه

«مسئولیت اجتماعی شرکتی» در معدن‌کاری، اشاره به اقدامات داوطلبانه شرکت‌های معدنی برای توسعه شرایط زندگی جوامع محلی با هدف کاهش آثار منفی معدن‌کاری بر آن‌ها دارد. در مقاله پیشِ‌رو از نشریۀ «تاب‌آوری»، با این مفهوم بیشتر آشنا می‌شوید.

علی سیامکی*

معدن‌کاری به علت نقش مهم آن در تأمین مواد اولیه و نیازهای جامعه، به‌صورت گسترده در کشورهای مختلف جهان مورد توجه است. استخراج مواد معدنی در قرن اخیر منجر به رشد اقتصادی و صنعتی کشورهایی نظیر استرالیا، کانادا، شیلی، آفریقای جنوبی و امریکا شده است. با این حال در دو دهه گذشته پذیرش پروژه‌های معدنی ازسوی جوامع نزدیک به معادن کاهش یافته و با چالش‌های متعددی همراه شده است.

به‌دنبال راه‌حلی پایدار

در طول دهه 1990 میلادی، نفوذ مواد شیمیایی به محیط‌زیست، شکستن سدهای باطله و افزایش مناقشات محلی اطراف پروژه‌ها اکتشافی و در حال توسعه باعث شد صنعت معدن‌کاری زیر ذره‌بین نظارت عمومی قرار گیرد. در سال 1996 بر اساس نظرسنجی انجام شده در امریکا، معدن‌کاری بیست‌وچهارمین صنعت محبوب بود و پس از صنعت دخانیات قرارگرفته بود. پس از آن در جوامع جهانی معدن‌کاری به عنوان صنعتی مشکل‌ساز شناخته شد که منجر به آلودگی‌ها و مسائل اجتماعی ناخواسته می‌شود. درنتیجه اعتبار صنعت معدن‌کاری در جوامع عمومی به خطر افتاد.
در جلسه اعضای بانک جهانی در اوایل سال 1997 میلادی در واشنگتن، پیشنهاد شد صنعت معدن‌کاری به‌منظور بازیابی اعتبار خود، برای انجام عملیات معدنی از ابتدا تا انتهای پروژه «مجوز اجتماعی برای عملیات» (Social license to operate) کسب کند. این مجوز باید در طول عمر پروژه حفظ شود. مجوز اجتماعی برای عملیات منجر به ایجاد فرهنگ جدیدی برای صنعت در دنیا شد. مفهوم و اصطلاحات این موضوع در کنفرانس «معدن‌کاری و جامعه» که توسط بانک جهانی در ماه می سال 1997 در اکوادور برگزار شد مورد بررسی قرار گرفت و وارد دایره لغات صنعت، جامعه مدنی و جوامعی که میزبان معادن و پروژه‌های معدنی هستند، شد.
اما «مسئولیت اجتماعی شرکتی» (Corporate Social Responsibility- CSR) که مفهومی تازه‌تر است، اشاره به اقدامات داوطلبانه شرکت‌های معدنی به‌منظور توسعه شرایط زندگی (اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی) جوامع محلی با هدف کاهش آثار منفی معدن‌کاری بر آن‌ها دارد. بنابراین، بر اساس تعریف ارائه شده، این اقدامات داوطلبانه فراتر از تعهدات، قراردها و تفاهم‌نامه‌های قانونی هستند.
برنامه‌های CSR معمولا روی زیرساخت‌ها (آب، برق، مدرسه، جاده، بیمارستان، تجهیزات بیمارستانی و...)، ساخت سرمایه اجتماعی (ایجاد امکانات تحصیل دبیرستان و دانشگاه، جلوگیری از بیماری‌های خطرناک، کارگاه‌های آموزشی خانوادگی، فراهم کردن امکانات بهداشتی و...) و ساخت سرمایه انسانی (آموزش افراد محلی برای استخدام در معادن یا فعالیت‌های دیگر، توسعه و ایجاد مهارت‌های مناسب برای کسب‌وکارهای کوچک، کشاوزی، آب‌خیزداری، پرورش حیوانات، تولیدات نساجی و...)  سرمایه‌گذاری می‌کنند.
هر برنامه CSR بر اساس نیازهای جوامع محلی تحت‌تأثیر معدن‌کاری، طراحی و به‌صورت پیوسته ارزیابی می‌شود. در حقیقت ایجاد یک پروژه موفق CSR بر اساس سعی و خطاست. اکثر پروژه‌های CSR بر محوریت سه موضوع محیط‌زیست، جامعه و اقتصاد متمرکز هستند.

چند گواهی‌نامه مسئولانه

دولت کانادا برای شرکت‌های معدنی کانادایی راهنماهای CSR متعددی فراهم کرده است. این راهنماها در رابطه با توسعه پایدار اجتماعی و محیط‌زیستی، اصول داوطلبانه در زمینه حقوق انسانی و امنیتی و گزارش‌دهی جهانی با هدف افزایش شفافیت فعالیت شرکت‌هاست.
دیگر راهنماهایی نیز در زمینه بررسی مسئولیت اجتماعی شرکتی در صنعت معدن‌کاری وجود دارند. در این زمینه می‌توان به راهنمای سازمان ملل برای ارزیابی و گزارش‌دهی عملکرد شرکت‌ها بر اساس 10 اصل اشاره کرد. این 10 اصل بر اساس حقوق بشر، نیروی کار، محیط‌زیست و عملیات ضدفساد ارائه شده‌اند. کمیسیون اروپا نیز استراتژی 14-2011 را به‌منظور ارزیابی مسئولیت اجتماعی شرکتی و سیاست‌های توسعه پایدار ارائه کرده است. شورای بین‌المللی معادن و فلزات نیز که توسط بزرگترین شرکت‌های معدنی دنیا اداره می‌شود نیز برنامه‌های مختلفی برای افزایش توسعه پایدار معدن‌کاری ارائه کرده است. این شورا اعضا خود را موظف به اجرای 10 اصل توسعه پایدار کرده است. همچنین شرکت‌های معدنی سعی در دریافت گواهی‌نامه‌هایی مانند ISO14000 (گواهی‌نامه محیط‌زیست)، SA8000 (گواهی‌نامه شرایط کار) و AA1000 (گواهی‌نامه مسئولیت) می‌کنند.
دلایل متعددی برای مشارکت شرکت‌های معدنی در پروژه‌های CSR وجود دارند. از دید جوامع محلی، برنامه‌های CSR شرکت‌های معدنی، مکانیزمی برای جبران هزینه‌های اجتماعی و محیط‌زیستی است. این هزینه‌ها معمولا به‌صورت تأثیرات محیط‌زیستی، هزینه‌های بالاتر مسکن، خوراک و تأثیرات اجتماعی در اثر افزایش تعداد نیروی کاری بومی اتفاق می‌افتند. به‌علاوه، برنامه CSR کمک به مشارکت جوامع محلی و بومی در پروژه معدنی است. از آنجایی که جوامع محلی بسیاری از مزایای مستقیم معدن‌کاری را درک نخواهند کرد، برنامه‌های CSR درک بهتری از مزایای معدن‌کاری فراهم می‌کنند.
از طرف دیگر، شرکت‌های معدنی نیز با اجرای برنامه‌های CSR، از مزایای متعددی برخوردار می‌شوند. در درجه اول، این شرکت‌ها رابطه بهتری با جوامع نزدیک به خود می‌سازند. ریسک‌های اقتصادی روابط ضعیف با جوامع محلی و بومی باعث به وجود آمدن معارض محلی می‌شود. درنتیجه عملیات معدن‌کاری دچار تأخیر یا حتی توقف می‌شود. تأخیرهای قابل توجه در عملیات، می‌تواند تا دوسوم هزینه‌ اولیه پروژه خسارت ایجاد کند. با توجه به گزارش بانک جهانی، صنعت معدن‌کاری از لحاظ تکنولوژی، بسیار پیچیده است که منجر به اشتغال نفرات کم‌تری نسبت به گذشته شده است. درنتیجه، به‌منظور دریافت مجوز اجتماعی معدن‌کاری از طرف جوامع محلی، نیازمند فراهم آوردن مزایای دیگری برای این جوامع بومی است.

معدن‌کاری پایدار در کانادا

دولت کانادا برای ترغیب شرکت‌های معدنی به اجرای پروژه‌های CSR، طرح‌های تشویقی متعددی در نظر گرفته است. در سال 2003 دولت کانادا از توسعه برنامه آنلاینی برای گزارش‌های مرتبط با توسعه پایدار و همچنین برگزاری دوره‌های آموزشی متعددی در زمینه CSR برای شرکت‌های معدنی حمایت کرد. در سال 2007 دولت کانادا با عضویت در برنامه «شفافیت صنایع استخراجی»، مکانیزمی برای اعلام و شفاف‌سازی پرداخت‌های شرکت‌ها و درآمد دولت از صنایع نفت و گاز و معدن ارائه کرد.
در سال 2009، دولت کانادا با ارائه گزارش «ساخت مزیت کانادا: استراتژی مسئولیت اجتماعی شرکتی برای بخش بین‌المللی شرکت‌های استخراجی»، به تشویق شرکت‌های معدنی به‌منظور استفاده از راهنمای CSR برای پروژه‌های خارجی شرکت‌ها پرداخت. برخی از پروژه‌های مشترک شرکت‌های معدنی کانادایی و آژانس توسعه بین‌الملل کانادا در پیاده‌سازی پروژه‌های CSR در کشور‌های درحال‌توسعه به‌صورت زیر است:

 • پروژه‌ای در کشور غنا به‌منظور کمک به دولت محلی برای فراهم آوردن آموزش با کیفیت و آب تصفیه‌شده انجام شده است. به‌علاوه، این پروژه شامل آموزش 400 جوان با هدف کمک به اقتصاد محلی غنا بود. این طرح با مشارکت Rio Tinto (428 هزار دلار) و سرویس دانشگاهی جهانی کانادا (500 هزار دلار) تأمین بودجه شد.
 • آموزش 13 جامعه محلی به‌منظور تأمین نیازهای اشتغال بخش معدن و صنایع پایین‌دستی در بورکینافاسو. این پروژه با مشارکت دولت کانادا (900 هزار دلار) و شرکت IAMGOLD (یک میلیون دلار) انجام گرفت.
 • فراهم آوردن وام برای شروع کسب‌و‌کارهای کوچک و ساخت سرمایه اجتماعی در پرو. این پروژه با مشارکت شرکت Barrick Gold (500 هزار دلار) و دولت کانادا (500 هزار دلار) انجام گرفت.

مروری بر فعالیت‌های شرکت Barrick Gold

شرکت Barrick Gold بزرگترین تولیدکننده طلا و مس در دنیاست. این شرکت در سال 2016 حدود 5.5 میلیون انس طلا و 415 میلیون پوند مس تولید کرد. دفتر مرکزی این شرکت در تورنتوی کاناداست و در کشورهای کانادا، امریکا، استرالیا، شیلی، آرژانتین، پرو، عربستان و چند کشور دیگر پروژه‌های معدن‌کاری دارد. این شرکت در به‌کارگیری تکنولوژی‌های روز معدن‌کاری و بهبود شرایط کار همواره جزو پیشروترین شرکت‌های دنیا بوده است.
شرکت Barrick همواره سعی بر توسعه پایدار و بهبود شرایط زندگی و محیط‌زیست در مناطق فعالیت خود داشته است. باتوجه به اهداف برنامه توسعه پایدار سازمان ملل متحد و براساس عملکرد این شرکت در زمینه مسئولیت اجتماعی شرکتی، فعالیت‌های این شرکت در زمینه توسعه پایدار به قسمت‌ها مختلفی تقسیم می‌شوند. در اینجا به‌صورت مختصر اقدامات شرکت Barrick در راستای مسئولیت اجتماعی‌اش در سال 2016 را بررسی کرده‌ایم:

حذف فقر
فعالیت‌های Barrick در کشورهای مختلف کمک شایانی به کاهش فقر داشته است. این شرکت با استخدام افراد بومی، خرید تجهیزات، مایحتاج و سرویس‌های مورد نیاز از کسب‌و‌کارهای محلی، پرداخت مالیات و مشارکت با جوامع محلی در توسعه پروژه‌های اقتصادی محلی در این راستا فعالیت کرده است. جوامع محلی و دولت‌های میزبان شرکت‌های معدن‌کاری همواره انتظار برخورداری از مزایای فعالیت‌های معدنی را دارند. زمانی که شرکت معدنی انتظارات آن‌ها را درک کند، در واقع در توسعه نیازهای آن‌ها شریک شده و کمک به ایجاد جامعه‌ای پایدار و موفق می‌کند که منجر به تضمین مجوز اجتماعی معدن‌کاری نیز می‌شود. بخشی از فعالیت‌های Barrick در سال 2016 در راستای این هدف عبارتند از:

 • در سال 2016 شرکت Barrick سرویس‌های خدماتی و تجهیزات مورد نیاز خود را به ارزش بیش از 220 میلیون دلار از کسب‌وکارهای محلی تهیه کرد و بیش از 5500 نفر از افراد بومی نزدیک به محل معدن استخدام کرد. همچنین این شرکت در سطح کشورهایی که معدن‌کاری صورت می‌گیرد، بیش از 5 میلیارد دلار گردش مالی از طریق خرید خدمات و تجهیزات در سطح محلی، منطقه‌ای و کشور، پرداخت حقوق، پرداخت حقوق دولتی و مالیات و سرمایه‌گذاری اجتماعی در جوامع نزدیک به معدن‌کاری ایجاد کرده است.
 • به‌منظور بهبود شانس کسب‌وکارهای محلی برای تجارت با معدن، این شرکت استاندارد تدارکات محلی ایجاد کرده است. این استاندارد راهنما، ابزار و مکانیزم پایشی ایجاد می‌کند که شانس عقد قرارداد را برای شرکت‌های محلی افزایش می‌دهد.
 •  Barrick در برنامه‌های توسعه‌ای و کاهش فقر متعددی شرکت می‌کند. به عنوان مثال این شرکت با همکاری یک مؤسسه محلی در پرو، در مناطق بسیار فقیر، برای خانواده‌های کم درآمد خانه ایجاد کرد. در برنامه‌ای سه ساله از 2012 تا 2015، Barrick به ساخت 335 خانه در 11 جامعه کمک کرده است.

حذف گرسنگی
حذف گرسنگی، بهبود تغذیه و تولید مواد غذایی و گسترش کشاورزی پایدار از اهداف این برنامه هستند. برخی از معادن شرکت Barrick در مناطق خشک، نیمه‌خشک یا مناطقی که به تکنولوژی کشاورزی محدودی دسترسی دارند، قرار دارند. مشارکت با جوامع محلی در بهبود روش‌ها و ظرفیت کشاورزی منجر به حمایت کشاورزی پایدار در منطقه شده است. کشاورزی پایدار باعث بهبود تولید و رفاه و سلامتی جوامع می‌شود. بخشی از فعالیت‌های Barrick در این راستا عبارتند از:

 • در سال 2014 این شرکت اقدام به مشارکت در پروژه آبیاری در مناطقی از آرژانتین کرد. این پروژه با به‌کارگیری آبیاری قطره‌ای، به افزایش حفاظت از آب (جلوگیری از هدر رفت آن) و تولیدات کشاورزی کشاورزان محلی کمک کرد. درنتیجه این پروژه به صرفه‌جویی 140هزار مترمکعبی آب در سال و افزایش زمین تحت کشاورزی به میزان 1.5 هکتار کمک کرد.
 • معدن زامبیای این شرکت از طریق برنامه‌ای مالی از کشاورزان کوچک‌مقیاس حمایت و کارگاه‌های آموزشی متعددی برای آن‌ها برگزار کرد. این کارگاه‌های آموزشی روش‌های مختلف آبیاری و کشاورزی پایدار و همچنین نحوه دستیابی به بازار و گسترش آن را به کشاورزان یاد دادند. این برنامه از سال 2008 آغاز شده است و تاکنون ادامه دارد.
 • در پرو، شرکت Barrick و مؤسسه کشاورزی‌های جایگزین، مشارکتی در زمینه فناوری‌های زیست‌محیطی برای کمک به جوامع پرو آغاز کردند. طی این برنامه، روش‌های متعدد فناوری‌های زیست‌محیطی و کشاورزی زراعتی متناسب با شرایط آب‌وهوایی منطقه به کشاورزان آموخته شد.

سلامت و رفاه‌ اجتماعی
هدف اصلی این برنامه، ارتقای سلامت و رفاه اجتماعی برای تمامی سنین است. آرمان ایمنی شرکت Barrick این است که «هر شخص هر روز با سلامت و ایمنی کامل به خانه برود». این شرکت سیستم مدیریت سلامت و ایمنی دارد که از هرگونه خطرات احتمالی پیش از رخداد آن جلوگیری می‌کند و برنامه‌های سلامت و سلامتی کارکنان را تقویت می‌کنند. همچنین این شرکت با جوامع محلی به‌منظور توسعه برنامه‌های ایمنی جوامع همکاری می‌کند. این برنامه‌ها به مدیریت ریسک‌های مرتبط با ایمنی کمک می‌کنند. بخشی از برنامه‌های انجام گرفته توسط شرکت Barrick عبارتند از:

 • این شرکت با استفاده از برنامه‌های تشویقی ایمنی روی گسترش فرهنگ ایمنی فعالیت کرده است. آموزش برای تمامی کارکنان شرکت در هر سطحی و شرکای تجاری بلندمدت آن ارائه می‌شود. با توجه به اینکه این برنامه‌های آموزشی از یک دهه قبل ارائه شده‌اند، کاهش 86 درصدی در حوادث رخ داده در معدن را در بر داشته‌اند.
 • در سال 2016، معدن این شرکت در زامبیا با همکاری دو مؤسسه محلی، از برنامه روز جهانی ایدز در مدارس ابتدایی حمایت کرد. در این رویداد 1800 نفر شرکت کردند و از 250 نفر تست ایدز گرفته شد.
 • معدن شرکت Barrick در جمهوری دومینیکن برنامه بهبود ایمنی جاده‌های مناطق محلی را اجرا کرد. ایمنی جاده برای جمهوری دومینیکن بسیار اهمیت دارد. بر اساس گزارش سال 2015 مؤسسه سلامت جهانی، این کشور یکی از بیشترین حوادث رانندگی را در امریکا دارد که 20 درصد از این حوادث در مورد عابران پیاده است. با افزایش ایمنی این مناطق به‌خصوص مناطق عبور عابران پیاده مانند مناطق نزدیک مدارس، این شرکت سعی در کمک به افزایش ایمنی و سلامت جوامع محلی داشته است.

کیفیت آموزش
هدف اصلی این برنامه اطمینان از آموزش جامع و عادلانه با کیفیت و ترویج فرصت‌های آموزش مادام‌العمر برای همه است. Barrick اعتقاد دارد که آموزش با کیفیت زیربنای جامعه‌ی سالم و موفق است. در تمامی پروژه‌های این شرکت آموزش اولیت اصلی جامعه و دولت است. در 25 سال گذشته، این شرکت با مؤسسات آموزشی مختلف در زمینه‌های آموزش توسعه مهارت‌های مدیریت کسب‌وکار، سرمایه‌گذاری در زمینه زیرساخت مدارس محلی و آموزش و گسترش فرصت برای کارکنان خود همکاری داشته است. بخشی از فعالیت‌های این شرکت در زمینه آموزش عبارتند از:

 • از سال 2005، Barrick در برنامه‌های آموزشی مختلف به میزان بیش از 100 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. تنها در سال 2016 این شرکت به میزان 8 میلیون دلار در برنامه‌های آموزشی سرمایه‌گذاری کرده که معادل 35 درصد از سرمایه‌گذاری در جوامع این شرکت است.
 • با شروع پروژه در جمهوری دومینیکن، فقدان آموزش یکی از مشکلات اصلی در اشتغال افراد بومی بود. در نتیجه، این شرکت سرمایه‌گذاری قابل توجهی در توسعه مهارت‌های دانش‌آموزان و متخصصان این منطقه داشته است. این برنامه 1000 معلم و 200 دانش‌آموز را در بر داشته است. در سال 2015، این شرکت 600 لپ‌تاپ برای مدارس ابتدایی این کشور فراهم کرد که کمک به‌سزایی در آشنایی کودکان با تکنولوژی روز داشته است.
 • همچنین Barrick با همکاری یک مؤسسه دولتی در جمهوری دومینیکن، دروه‌های آموزشی فنی به‌منظور تقویت مهارت‌های جوامع محلی برگزار کرد. در سال 2016، بیش از 800 نفر از 14 جامعه از 36 دوره مختلف فارغ‌التحصیل شدند.

تساوی جنسیت
هدف از این برنامه تساوی جنسیت و تقویت جایگاه دختران و زنان در جوامع است. Barrick سعی بر ایجاد فرصت‌های برابر و به دور از تبعیض برای تمامی کارکنان خود دارد. تنوع در محیط کار منجر به ایجاد دیدگاه‌های بیشتر، خلاقیت بیشتر و ارائه راه‌حل‌های کاربردی برای مشکلات موجود می‌شود. همچنین این موضوع باعث کاهش شکاف مهارتی شده، تولید را بهبود داده و سودآوری را افزایش می‌دهد. این شرکت علاوه بر محل کار، سعی بر همکاری با جوامع محلی به‌منظور تقویت جایگاه دختران و زنان و بهبود رشد و توسعه اقتصادی دارد. بخشی از فعالیت‌های این شرکت در توسعه تساوی جنسیت عبارتند از:

 • در مناطق روستایی زامبیا، بسیاری از دختران قبل از فارغ‌التحصیلی مدارس را ترک می‌کنند تا ازدواج کرده یا به خانواده کمک کنند. در نتیجه، میزان سواد زنان در جوامع روستایی بسیار کم است که به طور قابل توجهی مانع از داشتن چشم‌انداز اقتصادی توسط آن‌ها می‌شود. برنامه حمایتیBarrick  در نزدیکی معدن این شرکت در جهت مقابله با این مسائل فعالیت می‌کند. همکاری با یک سازمان غیردولتی محلی و مؤسسه کودکان و آینده در زامبیا و همچنین ارائه برنامه‌ای برای آموزش خواندن و نوشتن و توسعه سواد مالی و مهارت‌های کارآفرینی به زنان ازجمله برنامه‌ها در این زمینه است. تاکنون، این برنامه از بیش از 2000 زن نزدیک محل معدن حمایت کرده است.
 • از سال 2012، Barrick با همکاری سازمان غیردولتی «روبان سفید» برنامه‌های پیشگیری از خشونت مبتنی بر جنسیت را در چندین سایت معدن و جوامع میزبان اجرا می‌کند. به عنوان مثال، در یکی از معادن، شرکت متوجه مشکلات بین زوجین در زمینه مدیریت هزینه‌های خانه شد. به همین دلیل با همکاری مؤسسه روبان سفید، دوره‌های آموزشی مدیریت مالی برای کارکنان این شرکت برگزار شد.

آب تمیز و بهداشت
هدف از این برنامه اطمینان از دسترسی و مدیریت پایدار آب و بهداشت برای همه است. آب منبع مشترک، حیاتی و در بعضی موارد محدود است. از آنجایی که معدن‌کاری صنعت آب‌بری است، اگر فعالیت‌ها به‌صورت صحیح مدیریت نشوند، پتانسیل تأثیر منفی بر کیفیت و میزان آب برای دیگر کاربران وجود دارد. بنابراین، یکی از اولویت‌های شرکت Barrick مدیریت آب مورد استفاده به‌صورت مسئولیت‌پذیر در تمامی مراحل عمر معدن است. همچنین، با سرمایه‌گذاری در زیرساخت و تجهیزات نگهداری و محافظت آب، این شرکت به افزایش دسترسی و مدیریت بهتر آب در جوامع نزدیک به پروژه‌های خود کمک می‌کند. بخشی از فعالیت‌های این شرکت در زمینه آب و بهداشت به شرح زیر است:

 • در جمهوری دومینکن، شرکت Barrick با احداث 41 کانال آب به دسترسی 12000 نفر در 26 جامعه نزدیک به معدن کمک کرد.
 • برنامه‌های تصفیه آب این شرکت در کشور پرو بخش مهمی از برنامه بستن معدن بود. این شرکت دو کارخانه تصفیه آب برای اطمینان از کیفیت آب محلی احداث کرد. به‌علاوه، برخی از آب تصفیه‌شده از طریق کانال‌های ایجاد شده به جوامع نزدیک به معدن به منظور آبیاری انتقال داده شد.
 • این شرکت به‌صورت پیوسته در برنامه‌های مرتبط با آب جوامع مشارکت می‌کند. به‌طور مثال، شرکت برنامه‌های پایش آب را در جوامع نزدیک به پروژه‌های خود در پرو، آرژانتین، زامبیا، کانادا و جمهوری دومینیکن اجرا کرده است. این برنامه‌ها با به اشتراک گذاشتن اطلاعات مانند میزان ذخیره آب و کیفیت آن، از طریق شفاف‌سازی عملیات در ایجاد اعتماد بین شرکت و جامعه نقش به‌سزایی دارند. این شرکت همچنین در پروژه شیلی خود، اطلاعات کیفیت آب را به‌صورت آنلاین در اختیار افراد بومی و سهامدارن خود قرار داده است.

انرژی پاک و مقرون‌به‌صرفه
هدف از این برنامه دسترسی به انرژی مدرن، پایدار و مقرون‌بصرفه برای همه است. معدن‌کاری نیازمند مصرف انرژی زیادی است. با مدیریت مؤثر انرژی، گازهای گلخا‌نه‌ای ایجاد شده را می‌توان کاهش داد، تولید کارآمد داشت، هزینه‌های انرژی از شبکه‌های انرژی محلی را کاهش داد و درنتیجه کاهش هزینه‌های مستقیم معدن را به دست آورد. بنابراین، مدیریت مصرف انرژی یک ضرورت اقتصادی است. از اقدامات شرکت Barrick در این زمینه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در سال 2015 این شرکت یک برنامه پنج ساله انرژی با هدف کاهش هزینه‌های انرژی به میزان حداقل 10 درصد ایجاد کرد. برای دستیابی به این هدف، شرکت در حال تحقیق در طیف وسیعی از ابتکارات انرژی برای برنامه‌های کوتاه‌مدت، متوسط و بلندمدت است. این برنامه‌ها شامل جایگزینی سوخت، انرژی‌های تجدیدپذیر، بهبود روشنایی، استفاده از درایوها با فرکانس متغییر، سوخت‌های زیستی، روش‌های حمل ماده معدنی، هوای فشرده، شبکه‌های هوشمند، بازیافت گرما و... است.
 • در سال 2016، 36 درصد از برق این شرکت از منابع تجدیدپذیر از جمله توربین‌های بادی، سلول‌های خورشیدی و سوخت‌های زیستی تأمین شد. این شرکت سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در این زمینه انجام داده است که می‌توان به احداث مزرعه بادی با سرمایه‌گذاری 50 میلیون‌ دلار در شیلی اشاره کرد.

رشد اقتصادی
اهداف این برنامه ترویج رشد اقتصادی پایدار و جامع، اشتغال کامل، سازنده و مناسب برای همه افراد است. فعالیت‌های شرکت Barrick درآمد قابل توجه اقتصادی و اجتماعی برای جوامع و کشورهای میزبان داشته است. این امر با ایجاد مشاغل محلی، خرید کالاها و خدمات از مشاغل محلی، پرداخت حقوق دولتی و مالیات و همکاری با دولت‌ها و جوامع مدنی در مورد اولویت‌های محلی مانند آموزش‌وپرورش و تنوع اقتصاد به دست آمده است. بخشی از فعالیت‌های این شرکت در زمینه رشد اقتصادی عبارتند از:

 • از سال 2010، این شرکت بیش از 14 میلیارد دلار دستمزد و مزایا پرداخت کرده است و از سال 2010 بیش از 48 میلیارد دلار کالا و خدمات از شرکت‌های محلی، منطقه‌ای و ملی خریداری کرده است. در سال 2016، تقریبا 85 درصد از کالاها و خدمات این شرکت (بیش از 2.6 میلیارد دلار) از تأمین‌کنندگان محلی، منطقه‌ای و ملی تهیه شده که مزایای اقتصادی قابل توجهی را برای جوامع میزبان ایجاد کرده است.
 • در سال 2012 این شرکت با یک چشم‌انداز جهانی و با هدف بهبود و تنوع معیشت برنامه‌ای سه ساله در کشور پرو آغاز کرد. این همکاری منحصربه‌فرد، وام‌های کوچک مالی را به 600 نفر اختصاص داد. در این برنامه به جوانان و زنان توجه ویژه شده است.
 • این شرکت در آرژانتین، شتاب‌دهنده خود را به‌منظور حمایت از کارآفرینان و استارتاپ‌ها ایجاد کرده است. بنابراین با ایجاد مشاوره‌های تخصصی و دریافت کمک‌های لازم کمک به شکل‌گیری و توسعه کسب‌وکارهای محلی می‌کند.

صنعت، نوآوری و زیرساخت
ایجاد زیرساخت‌، ترویج صنعتی شدن، توسعه پایدار و نوآوری از اهداف این بخش هستند. شرکت Barrick همواره از نوآوری به عنوان یک فرصت برای توسعه فعالیت‌های معدنی خود استفاده کرده است. این شرکت با استفاده از تکنولوژی‌های نوین دیجیتال، ارزش کسب‌وکار خود را از برنامه‌ریزی و مدل‌سازی مالی تا پایش و مدیریت معادن افزایش داده است. همچنین نوآوری منجر به کاهش اثرات منفی زیست‌محیطی و اجتماعی عملیات این شرکت و باعث شده عملیات معدن‌کاری برای جوامع و کشورهای میزبان شفاف‌تر باشد. برخی از فعالیت‌های این شرکت در این راستا عبارتند از:

 •  Barrick با شرکت Cisco در زمینه دیجیتال کردن عملیات همکاری خود را آغاز کرده است. این همکاری باعث افزایش بهره‌وری، تولید، ایمنی و کاهش هزینه‌ها شده است. اطلاعات و تحلیل‌های پیش‌بینی‌کننده قدرت مدیریت انرژی، آب و آلاینده‌ها را بهبود داده است. اطلاعات لحظه‌ای از عملیات قابلیت تصمیم‌گیری را افزایش داده و شفافیت بیشتری در ارتباط بین معدن و جوامع نزدیک به معدن ایجاد می‌کند.

کاهش نابرابری‌ها
کاهش نابرابری‌ها از اهداف این بخش است. معدن‌کاری می‌تواند نقش مؤثری در کاهش نابرابری‌ها در جوامع بازی کند. این امر با استخدام افراد بومی و خرید از کسب‌وکارهای محلی با هدف حمایت از اقتصاد آن‌ها، مشارکت در کسب‌وکارهای محلی با هدف تقویت اقتصاد و مشارکت با دولت‌ها و جوامع نزدیک به معدن با هدف بهبود زیرساخت و دستیابی به خدماتی مانند سلامت و آموزش محقق می‌شود. بخشی از اقدامات شرکت Barrick در کاهش نابرابری‌ها عبارتند از:

 • در جمهوری دومینیکن، این شرکت با همکاری دولت، کسب‌وکارها، انجمن‌ها و دیگر مؤسسات کمک به توسعه برنامه‌های شهری کرده است. این برنامه‌ها بر توسعه پایدار بلندمدت جوامع تمرکز دارند. این برنامه‌ها کاملاً شفاف توسعه داده شده و نشان‌دهنده مزیت معدن‌کاری در توسعه شهری هستند. تا کنون بیش از 405 پروژه‌های مرتبط با شهرداری با حمایت Barrick برای 48 جامعه و شهر، در این کشور انجام شده است.
   

* محقق معدن در دانشگاه تورنتوی کانادا

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟