کد مطلب : ‌11108
در LME week 2018 چه گذشت؟

بازار مس؛ نگرانی‌های کوتاه‌مدت و امیدواری‌های بلندمدت

عصرمس آنلاین: هفته فلزات لندن امسال (LME week 2018) پر بود از خبرهای خوش و ناخوش؛ از یک سو نگرانی‌های ناشی از جنگ تجاری بین چین و امریکا بر این کنفرانس سالانه سایه انداخته بود و از دیگر سو امیدواری‌های زیادی نسبت به آینده مس و نیکل ابراز شد.

LME week امسال در هفته ابتدایی اکتبر جاری برگزار شد. «بلومبرگ» در گزارشی که از این گردهمایی بین‌المللی منتشر کرده از خوش‌بینی‌های بلندمدت نسبت به بازار مس و نیکل خبر داده و از نگرانی نسبت به آینده بازار زینک و آلومینیوم. 

این گزارش می‌گوید از تولیدکنندگان عمده‌ای مثل کودلکو و فری‌پورت مک‌موران گرفته تا سرمایه‌گذاران و بانک‌ها معتقدند که باید منتظر قیمت‌های صعودی در بازار مس بود. تقاضای رو به افزایش چین و عرضه محدود معادن مس جهان اصلی‌ترین استدلال‌ها برای اثبات این مدعا هستند.

با این حال در فضای بین‌المللی یک جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده امریکا در جریان است که در کوتاه‌مدت بر بازار مس سایه خواهد انداخت. نگرانی از این جنگ تجاری را مدیر ارشد شرکت خدمات مالی «هنگ‌کنگ اکسچنج اند کلیرینگ» (HKEX)، «چالز لی‌لید» (Charles Li laid) در هفته فلزات لندن ابراز کرد و گفت که به وضعیت کوتاه‌مدت فلز سرخ چندان امیدوار نیست.

از سوی دیگر مجله «فوربس» در گزارش خود از این رویداد بین‌المللی به پژوهش ارائه شده توسط شرکت خدمات مالی و بانکداری استرالیایی مکواری در LME week اشاره کرده و نوشته است که مس با 45درصد و نیکل با 31درصد در صدر فلزات مورد علاقه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. 

براساس این گزارش فلز سرخ سال 2018 میلادی را صعودی و با افزایش 3.20 دلاری در هر پوند آغاز کرد و در نیمه سال میلادی با افزایش به 3.30 دلار در هر پوند رکورد بیشترین قیمت را شکست. اما پدیدار شدن احتمال درگرفتن جنگ تجاری باعث کاهش قیمت مس شد و با کم‌رنگ‌تر شدن تنش‌ها افزایش قیمت‌ها در سطح 2.83 دلار در هر پوند ثابت ماند. این اتفاق اگرچه برای بسیاری غافلگیرکننده بود اما باز هم نتوانسته است بر خوش‌بینی‌ها نسبت به آینده بلندمدت بازار مس اثرگذار باشد.

براساس پژوهش مکواری بیش از نیمی از سرمایه‌گذاران افزایش قیمتی بین 2.98 دلار تا 3.31 دلار در هر پوند را برای سال آینده میلادی انتظار می‌کشند. این در حالی است که انتظارات از قیمت سایر فلزات کاهشی است. 

«فست‌مارکتز» (Fastmarkets) از دیگر مؤسساتی که به ارائه گزارش در هفته فلزات لندن پرداخت نیز معتقد است باید منتظر افزایش قیمت جهانی مس برای سال 2019 بود چراکه آن‌چه باعث کاهش قیمت مس در میانه سال 2018 شد ناشی از عوامل فاندامنتال نیست و بیشتر نگرانی‌های حوزه اقتصاد کلان را شامل می‌شود. این مؤسسه میانگین قیمت مس در سال 2018 را 6573 دلار در هر تن و قیمت مس در سال 2019 را 7163 دلار در هر تن پیش‌بینی می‌کند. فست‌مارکتز مدعی است کسری در بازار مس تا سال 2020 ادامه پیدا می‌کند و قیمت فلز سرخ را بالا نگه می‌دارد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟