کد مطلب : ‌11117

ایمپلنت‌های فولادی، مسی می‌شوند

عصرمس آنلاین: محققان دانشگاهی با افزودن فلز مس راهکاری برای افزایش خواص ضدمیکروبی فولادهای مورد استفاده در تولید ایمپلنت‌های استخوانی و ادوات جراحی ارائه دادند.

به گزارش عصرمس آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر «مهدی بهمنی اسکویی»، عضو هیأت علمی گروه مهندسی مواد دانشگاه صنعتی ارومیه در این باره گفت: در این تحقیق درصدد بودیم تا با اضافه کردن فلز مس به ترکیب شیمیایی فولاد ضدزنگ 410، کارایی آن افزایش یابد.

وی، فولاد ضدزنگ 410 را یک ماده‌ پرکاربرد در تولید لوازم و ادوات جراحی و ایمپلنت‌های استخوانی دانست.

بهمنی با بیان این‌که به واسطه حضور مس در ترکیب شیمیایی فولاد، رسوب‌گذاری نانوذرات مس در ریزساختار فولاد امکان‌پذیر می‌شود، ادامه داد: همین امر بهبود خواص مکانیکی فولاد را در پی دارد، همچنین حضور نانو رسوبات مسی موجب می‌شود تا فولاد دارای خاصیتی موسوم به خاصیت «خوداستریلی» شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی ارومیه اضافه کرد: حضور رسوبات مس در ساختار فولاد موجب انتشار یون‌های مس شده و خاصیت ضدمیکروبی را برای سطح فولاد به ارمغان می‌آورد. از سوی دیگر، مقیاس نانویی رسوبات مس و پراکندگی یکنواخت آن‌ها موجب بروز خاصیت ضدمیکروبی در سراسر سطح فولاد می‌شود.

بهمنی با تأکید بر این‌که در طرح حاضر رفتار پیرسازی ریزساختار و عملکرد ضدباکتری فولاد ضدزنگ 410 حاوی درصدهای متفاوت عنصر مس (1، 3 و 5 درصد وزنی) مورد بررسی قرار گرفت، گفت: برای این منظور از آزمون‌های ریزسختی سنجی، پراش پرتو ایکس و میکروسکوپ‌های الکترونی و نوری استفاده شده‌ است. همچنین عملکرد ضدباکتریایی فولاد علیه باکتری‌های استافیلوکوک و اشرشیاکلی نیز سنجیده شده‌است.

وی با اشاره به نتایج به دست آمده، یادآور شد: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده از آزمون‌های مختلف، حضور 3 درصد وزنی عنصر مس در ترکیب شیمیایی فولاد موجب بروز سختی‌پذیری مناسب و خاصیت ضدمیکروبی مؤثر می‌شود.

این تحقیقات از سوی دکتر مهدی بهمنی اسکویی عضو هیأت علمی گروه مهندسی مواد دانشگاه صنعتی ارومیه و دکتر «سیامک حسین‌نژاد» و دکتر «احد صمدی» از اعضای هیأت علمی دانشکده مهندسی مواد دانشگاه صنعتی سهند اجرایی و نتایج آن در مجله‌ Materials & Design با ضریب تأثیر 4.525 منتشر شده‌ است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟