کد مطلب : ‌11128

آیا معدن مسی در کلاس جهانی در حال تولد است؟

عصرمس آنلاین: بسیاری از صاحب‌نظران حوزه صنایع معدنی می‌گویند معادن مس بزرگ‌مقیاس جدیدی در دنیا کشف نخواهد شد؛ اما هجوم شرکت‌های معدنی به غرب استرالیا در یک سال گذشته نشان می‌دهد باید منتظر تولد معدن مسی در کلاس جهانی در این منطقه باشیم.

عکس هوایی از عملیات ریوتینتو در استرالیای غربی

حالا دقیقاً 12 ماه از زمانی که شایعات درباره کشف معدن مسی جدید در پیلبارای استرالیا شروع شد، می‌گذرد. شایعات خبر از تولد یک معدن مس در کلاس جهانی در این منطقه می‌دهد. پیلبارا که در استان پترسون استرالیاست این روزها میزبان بسیاری از شرکت‌های بزرگ معدن‌کاری دنیاست که خاکش را برای پیدا کردن طلا و مس می‌کاوند.

از این میان اما این ریوتینتو، غول معدنی جهان است که مالکیت بیشترین بخش از این منطقه را برای اکتشاف در دست دارد.  البته هنوز از ریوتینتو خبری درباره نتایج اکتشافات و آن‌چه این کمپانی در این منطقه پیدا کرده، به بیرون درز نکرده است اما عکس‌های هوایی و ماهواره‌ای که در طول یک سال گذشته از منطقه تحت عملیات ریوتینتو منتشر شده نشان از اوج‌گیری فعالیت‌های این کمپانی می‌دهد.

ریوتینتو قبل از ماه دسامبر سال گذشته، تنها 1000 کیلومتر مربع از منطقه پیلبارا را داشت و در جوینت‌ونچری با کمپانی آنتیپا (Antipa) هم 1335 کیلومتر مربع دیگر را تحت مالکیت خود درآورده بود. اما در طول یک سال گذشته ریوتینتو مالکیت خود را بر زمین‌های این منطقه به 11 هزار و 366 کیلومتر مربع رسانده و با کمپانی آنتیپا نیز مالکیت زمینشان را به 1760 کیلومتر مربع افزایش داده‌اند. ریوتینتو  همچنین جوینت‌ونچر دیگری با شرکت آلوی ریسورسرز (Alloy Resources) تشکیل داده است تا باز هم بر مالکیت خود در پیلبارا اضافه کند. 

با این حال این تنها ریوتینتو نیست که وارد زمین بازی در استرالیای غربی شده است؛ در حال حاضر به‌جز ریوتینتو و آنتیپا، هشت شرکت معدن‌کاری دیگر در منطقه حضور دارند. شرکت‌هایی که عملیات اکتشافی‌شان در غرب استرالیا در یک سال گذشته بر قیمت سهام‌شان اثر مثبتی داشته است و همه به‌نوعی سودآوری زیادی را تجربه کرده‌اند. حتی شرکت‌هایی که قبلاً هرگز پای‌شان را به استان پترسون استرالیا نگذاشته بودند، امروز در این منطقه نقش فعالی بازی می‌کنند؛ فورتسکیو متالز گروپ (Fortescue Metals Group) یکی از این شرکت‌هاست که تا قبل از دسامبر 2017 هیچ زمینی در منطقه نداشت اما اکنون 5310 کیلومترمربع را صاحب شده است. 

این اشتیاق زیاد به فعالیت در استرالیای غربی، این سئوال را برای ناظران ایجاد کرده که ذخیره مس و طلای این منطقه چقدر است. گریت‌لند گلد (Greatland Gold) یکی از شرکت‌های معدنی فعال در منطقه اعلام کرده است که به ذخیره مسی قابل توجه با عیار 0.5 درصد رسیده‌اند. «گرویس هدل» (Gervaise Heddle)، مدیرعامل این کمپانی گفته است با اکتشافات انجام شده در منطقه پیش‌بینی می‌کنند که بیشترین عیار طلا در پیلبارا 211.3 گرم در تن و بیشترین عیار مس در آن 8.45 درصد باشد. عمق این ذخیره نیز 459 متر تخمین زده شده است. 

این اعداد و ارقام تخمینی باعث شده است برخی از تحلیل‌گران از تولد معدن مسی در کلاس جهانی سخن به میان آورند. این گمانه‌زنی را داده‌هایی نظیر این‌که امسال بیشترین میزان سرمایه‌گذاری در زمینه اکتشافات در شش سال اخیر، اتفاق افتاده است، تقویت می‌کند. تحقیقات مؤسسه S&P Global Market Intelligence از بودجه 3000 شرکت معدنی در کل جهان نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشافات مس و برخی از دیگر فلزات که در ساخت خودروهای الکتریکی کاربرد دارند، در سال 2018 به بیشترین میزان خود از سال 2012 تاکنون رسیده است؛ به‌طوری‌که این سرمایه‌گذاری‌ها تنها در سال جاری میلادی نسبت به سال گذشته 19 درصد رشد داشته و به 10 میلیارد دلار رسیده است.

استرالیا چندین معدن مس دارد که از اهمیت جهانی برخوردارند؛ از جمله آن‌ها می‌توان به ذخایر مس، سرب و روی موجود در منطقه کوئینزلند و معدن معروف المپیک دام که ذخیره مس، اورانیوم و طلا دارد اشاره کرد. استرالیا همواره جزو 10 کشور برتر تولیدکننده مس جهان بوده است و پیدا شدن ذخیره جدیدی با بزرگی که برای ذخیره پیلبارا پیش‌بینی می‌شود، تولید مس این کشور را بیش از پیش افزایش خواهد داد. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟