کد مطلب : ‌11161
دبیر کارگروه اقتصاد مقاومتی مجتمع مس سرچشمه تشریح کرد

برنامه‌های مسئولیت اجتماعی در بستر اقتصاد مقاومتی

عصرمس آنلاین: «محسن ارسلان» گفت: با انتخاب شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان معین اقتصادی منطقه شش کرمان، برنامه‌های مسئولیت اجتماعی در بستر اقتصاد مقاومتی در شهرستان‌های رفسنجان، شهربابک، انار و بخش پاریز آغاز و انجام شده است.

به گزارش «عصرمس آنلاین» به نقل از روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه دبیر کارگروه اقتصاد مقاومتی مجتمع مس سرچشمه با اشاره به این‌که شرکت ملی صنایع مس ایران از بدو تأسیس در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی رسالت‌های خود را انجام داده است، گفت: قبل از این‌که استاندار وقت کرمان بحث معین‌های اقتصادی را در استان شکل دهد و مجتمع مس سرچشمه را به عنوان معین منطقه شش معرفی کند، از دیرباز این رسالت را مدیران ارشد مس دنبال می‌کردند و مسئولیت‌های اجتماعی شرکت را در استان و به‌ویژه در شهرستان‌های هم‌جوار کارخانه به عهده داشتند.

وی افزود: پس از این‌که مجتمع مس سرچشمه به عنوان معین منطقه شش استان کرمان معرفی شد، کمیته راهبردی در سطح شرکت در دوران هیأت مدیره قبلی ایجاد شد و در دوران فعلی این کار با سرعت و شدت بیشتری دنبال می‌شود.

ارسلان ادامه داد: با توجه به منویات رهبر معظم انقلاب و الگو گرفتن از سیاست‌های اقتصاد مقاومتی تبیینی ایشان و با سرلوحه قرار دادن رسالت توانمندسازی منطقه و ارتقای خوداتکایی که منتج از برنامه‌های مصوب هیأت مدیره شرکت مس بود، هدف‌گذاری این ستاد مشخص شد.

وی بیان کرد: در راستای تحقق اهداف ستاد و با تأکید مدیریت مجتمع مس سرچشمه در شهریور امسال، اولین نمایشگاه توانمندی‌ها و نیازمندی‌های صنعت مس را در دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان برگزار کردیم. در این نمایشگاه برای نخستین بار به همراه توانمندی‌هایی که صنعت مس رونمایی کرد، نیازمندی‌های این مجموعه عظیم اقتصادی نیز به صورت فیزیکی نمایش داده شد، این اقدام مسیرنمای سرمایه‌گذاران منطقه و صاحبان اندیشه شد.

دبیر کارگروه اقتصاد مقاومتی مجتمع مس سرچشمه افزود: در این نمایشگاه ضمن تبیین نیازمندی‌ها، دستورالعمل‌های سرمایه‌گذاری معرفی شد؛ ضمن این‌که در پنل‌های تخصصی با حضور صنعت‌گران و کارشناسان در بخش‌های مختلف این موارد مورد مباحثه و تحلیل و حتی تصحیح قرار گرفت.

ارسلان خاطرنشان کرد: پس از نمایشگاه، کارگروه کمیته راهبردی ارتباط با صنعت تشکیل شد که در آن مدیریت و معاونین مربوطه مجتمع مس سرچشمه، رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان رفسنجان و کارشناسان ذی‌ربط حضور دارند. در این کمیته سیاست‌های راهبردی جهت تسهیل و تسریع فرآیند تأمین نیازهای مس تدوین شد.

وی اظهار داشت: تلاش و مصوبات این کارگروه موجب تقویت پل ارتباطی بین صنعت‌گران و مجموعه مس شده و نهایتاً بخش عظیمی از اهداف ستاد اقتصاد مقاومتی مجتمع مس سرچشمه در مسیر توانمندسازی منطقه از این طریق میسر شد که به لطف خداوند در حال توسعه و تکامل بیشتر است.

دبیر کارگروه اقتصاد مقاومتی مجتمع مس سرچشمه با اشاره به ضرورت ارتقای سطح دانش فنی صنعت‌گران بومی، عنوان کرد: آموزش و رشد سطح دانش صنعت‌گران منطقه ازجمله برنامه‌ریزی‌های ما پیش از برگزاری نمایشگاه توانمندسازی بود. در همین رابطه نیازسنجی آموزشی در بین تخصص‌های مورد نظر در منطقه صورت پذیرفت و با سرمشق‌گیری از خروجی این نیازسنجی کارگاه‌ها و سمینارهای متعددی در زمینه الزامات تولید صنعتی، علمی و اقتصادی برگزار شد.

ارسلان ادامه داد: به لطف خدا، آموزش دانش فنی و اعتلای سطح توانمندی سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و صنعت‌گران با برگزاری دوره‌های لازم تأمین شد. حتی آموزش مدیران ادارات و سازمان‌های منطقه نیز در دستور کار قرار گرفت که در این راستا کارگاه برنامه‌ریزی بر مبنای آینده‌پژوهی مدیران را با حضور همکاران مجتمع مس سرچشمه، مدیران اداره‌های رفسنجان، انار، بخش پاریز و شهر سرچشمه برگزار کردیم که در سطح استان بی‌نظیر بود.

وی با اشاره به این‌که  این کارگاه‌ها به صورت ماهانه برای کارآفرینان، دانش‌پژوهان، شرکت‌های دانش‌بنیان و مدیران برگزار می‌شود، ابراز داشت: در بحث مسئولیت‌های اجتماعی نیز کارگاه‌های تربیت درمانگر اوتیسم و کارگاه توانمندسازی در حوزه صنایع دستی را در سطح شهرستان برگزار کردیم. امیدواریم در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی در کنار فعالیت‌هایی که روابط عمومی مجتمع مس سرچشمه سال‌ها در زمینه فرهنگی انجام می‌دهد، باشیم و بتوانیم در حوزه اجتماعی نیز رسالت خود را انجام دهیم.

ایجاد زمینه‌های اشتغال‌زایی

دبیر کارگروه اقتصاد مقاومتی مجتمع مس سرچشمه همچنین از اجرای طرح خوداتکایی و توانمندسازی مناطق هم‌جوار شرکت ملی صنایع مس ایران از طریق مشارکت دانشگاه ولی‌عصر(عج) رفسنجان خبر داد و گفت: این طرح در بُعد کشاورزی و کشت زعفران، گل محمدی و گیاهان دارویی است که مورد استقبال جامعه کشاورزی مناطق هم‌جوار شرکت مس قرار گرفته است و به نوعی برای جوانان منطقه زمینه‌های اشتغال فراهم می‌کند.

وی به برگزاری نشست‌هایی با شوراهای اسلامی، دهیاران، بخشداران و فرمانداران رفسنجان و انار اشاره کرد و عنوان کرد: برگزاری مستمر این جلسات باعث شده زمینه‌های سرمایه‌گذاری صنعتی و معدنی و امکان راه‌اندازی کسب‌وکارهای کوچک در شهرها و روستاهای منطقه شناسایی و بر اساس اولویت‌ها به سرمایه‌گذاران و بانک‌های عامل جهت راه‌اندازی معرفی شود.

ارسالان در ادامه گفت: اقدام دیگری که با همکاری معاونت طرح و توسعه مجتمع مس سرچشمه صورت گرفت راه‌اندازی مرکز شتاب‌دهنده صنعتی و معدنی در رفسنجان بود. این مرکز شتاب‌دهنده را در رفسنجان مستقر کردیم تا علاوه بر خدماتی که به خود مجموعه مس به عنوان یک تسهیلگر صنعت می‌تواند ارائه دهد، از شرکت‌های دانش‌بنیان، مراکز رشد و فناوری و شرکت‌هایی که زیرساخت‌های لازم برای رفع نیازهای شهرداری تأمین می‌کنند، حمایت کند. خوشبختانه این مرکز شتاب‌دهنده مورد استقبال شرکت‌های دانش‌بنیان و جامعه قرار گرفته است و امیدواریم تا شش ماه آینده خروجی خوبی داشته باشد.

وی با بیان این مطلب که نشست‌هایی به‌طور مرتب با مسئولان، سرمایه‌گذاران و متولیان کسب‌وکار رفسنجان، انار و بخش پاریز داریم، یادآور شد: ارتباطاتی با انجمن توسعه فرهنگ کارآفرینی و کلیه متولیان امر آموزش اعم از دانشگاه‌ها، آموزش فنی‌وحرفه‌ای و آموزش و پروررش شهرستان رفسنجان نیز برقرار کردیم تا بتوانیم در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود به عنوان معین اقتصادی منطقه شش آتیه خوبی را برای توسعه صنعتی، فرهنگی و اجتماعی در استان داشته باشیم.

وی تأکید کرد: شرکت مس با توانمندی و جایگاهی که به عنوان قطب صنعتی و معدنی در کرمان دارد و امکاناتی و دانشی که در شهرهای هم‌جوار این شرکت وجود دارد، می‌تواند اقدامات مؤثری را انجام دهد؛ تنها نیاز است که بین این امکانات یک پل ارتباطی ایجاد شود. 

ارسلان در پایان ابراز داشت: اگر برای توسعه فرهنگ کارآفرینی و رشد افراد برای ورود به بازار کار اقدام نکنیم این افراد ممکن است بستر مساعد برای بروز توانمندی خود را پیدا نکنند. اما اگر جوانان توانمند شوند خودشان منشأ اثر خواهند شد و بستر ایجاد کسب‌وکارها را فراهم خواهند کرد. 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟