کد مطلب : ‌11162

سال نکوی مس

عصرمس آنلاین: به‌رغم کاهش قیمت در سال 2018، آینده فلز مس در سال پیشِ روی میلادی خوش‌بینانه است. پیش‌بینی مطرح‌ترین مؤسسات مطالعات بازار را در این زمینه بخوانید.

سال 2018 سال کاهش ناگهانی قیمت مس بود؛ کاهشی که بیش از آن‌که ناشی از عوامل فاندامنتال باشد، به‌خاطر تنش تجاری بین ایالات متحده امریکا و چین بود. با این حال بسیاری از مؤسسات بزرگ مطالعات بازار دنیا می‌گویند در سال 2019 در زمینه قیمت مس در روی همان پاشنه نمی‌چرخد.

S&P Global: این مؤسسه پیش‌بینی می‌کند قیمت مس در سال 2019 در عدد 6100 دلار در هر تن باقی خواهد ماند و در سال 2020 با 100 دلار افزایش به عدد 6200 دلار در هر تن می‌رسد. در سال 2021 نیز قیمت دوباره به 6500 دلار در هر تن خواهد رسید.

Citigroup: گزارش این مؤسسه نگرانی از شرایط کلان اقتصادی چین در سال 2019 را به نمایش می‌گذارد. این گزارش می‌گوید داده‌های کلان از اقتصاد چین نشان می‌دهد برای افزایش قیمت مس سیاست‌های این کشور در سال جاری میلادی باید تغییر کند. اگرچه این گزارش سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در زیرساخت‌ها طی ماه نوامبر سال 2018 را نادیده نمی‌گیرد و آن‌ها را عامل خوش‌بینی درباره بازار مس در سال 2019 معرفی می‌کند. 

Credit Suisse: تحلیل‌گران این مؤسسه نسبت به آینده فلز مس بسیار خوش‌بین هستند. آن‌ها معتقدند حکومت چین نه به‌خاطر تنش‌های تجاری با ایالات متحده امریکا و نه به‌خاطر فشارهای اقتصادی که از جانب کند شدن رشد اقتصادی‌اش متحمل می‌شود، دست از سرمایه‌گذاری‌های زیربنایی بیشتر و افزایش ساخت‌وساز برنمی‌دارد.

JPMorgan: این مؤسسه صراحتاً اعلام می‌کند تقاضای چین برای مس در سال 2019 میلادی 5-6 درصد افزایش خواهد یافت که منجر به افزایش قیمت مس می‌شود. JPMorgan می‌گوید وضعیت اقتصادی چین آن‌طور که تصور می‌شود بد پیش نخواهد رفت. 

Bank of America Merrill Lynch: گزارش این مؤسسه محتاطانه‌تر است و می‌گوید نباید انتظار تغییرات اساسی در بازار مس در سال جاری را داشته باشیم چراکه چالش‌های سال 2018 همچنان پابرجا هستند و شاید انتظار افزایش ناگهانی قیمت مس انتظاری نابه‌جا باشد. 

در کنار همه این‌ها گزارشی که به‌تازگی از سوی مؤسسه Fitch Solutions ارائه شده، جالب توجه است. این گزارش شامل پیش‌بینی‌هایی بلندمدت در زمینه بازار مس است و می‌گوید تقاضای جهانی مس از 23.6 میلیون در سال 2018 به 29.8 میلیون در سال 2027 افزایش خواهد یافت؛ یعنی به‌طور متوسط تقاضا برای مس سالیانه 2.6 درصد رشد دارد. این در حالی است که در طرف عرضه شاهد چنین رشدی نخواهیم بود. Fitch به‌طور مشخص از کسری 247 هزار تنی در بازار مس تصفیه‌شده تا سال 2021 سخن می‌گوید.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟