کد مطلب : ‌20
میزان مصرف عناصر نادر را میتوان به عنوان شاخص رشد صنعتی کشورها در نظر گرفت.

خانواده عناصر نادر خاکی را می‌شناسید؟

میزان مصرف عناصر نادر را میتوان به عنوان شاخص رشد صنعتی کشورها در نظر گرفت.

رضا عباسزاده

لانتانیم (Lanthanium)
این عنصر درشیشه‌های سرامیکی، شیشه‌های نوری با کیفیت بالا، لنزهای دوربین، کریستال های میکروموج، پولیش شیشه و تجزیه مولکول‌های بزرگ مواد نفتی کاربرد دارد.
سریم (Cerium)
این عنصر در پولیش شیشه، کاتالیست‌هایی که برای تجزیه مولکول‌های بزرگ نفتی، آلیاژهای آهن‌دار برای جرقه‌زدن در فندک، در ترکیب با آلومینیوم، منیزیم و استیل برای بهبود خصوصیات حرارتی و استحکام و استحفاظ تابشی آلیاژها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
پرازئودیمیم (Praseodymium)
این عنصر در رنگدانه‌های سرامیک زرد، کاشی، باتری‌هایی از جنس سرامیک با نئودیمیم به‌صورت ترکیب برای محافظ شیشه به‌کار می‌رود.
نئودیمیم (Neodymium)
در باتری‌هایی از جنس سرامیک، در لعاب و شیشه‌های رنگی، اشعه لیزر، استحکام زیاد در مگنت‌های ثابت مثل آلیاژهای نئودیمیم و تجزیه مولکول‌های بزرگ نفتی مورد استفاده واقع می‌شود.
پرومتیم (Promethium)
این عنصر در طبیعت یافت نمی‌شود و به صورت رادیواکتیو، در راکتورهای اتمی تولید می‌شود و برای طولانی کردن عمر باتری‌ها، ابزارهای قابل پرتاب (گلوله) در محیط‌های خشن استفاده می‌شود.
ساماریم (samarium)
درآلیاژهای مگنتیک بالا برای مگنت ثابت، آلیاژساماریم- کبالت ممکن است به‌عنوان جانشین نئودیمیم استفاده شود. این عنصر همچنین در شیشه‌های لیزری، کنترل راکتور و استحفاظ نوترون به‌کار می‌رود.
یوروپیم (Europium)
یکی از عناصر نادر خاکی و واکنش‌پذیرترین آنها بوده و جاذب نوترون میله کنترل در راکتورهای هسته‌ای، لامپ‌های رنگی، لامپ اشعه کاتدی و روشنایی قرمز در تلویزیون‌های رنگی استفاده می‌شود.
گادولینیم (Gadolinium)
در لیزرهای سه بعدی، جز اصلی در تراشه حافظه کامپیوتر، مقاومت در حرارت‌های بالا و خنک‌کن‌های برودتی به‌کار گرفته می‌شود.
تربیم (Terbium)
این عنصر همراه با Gadolinium دیده می‌شود و در تونل‌های اشعه کاتدی، مگنت‌ها، حافظه نوری کامپیوتر و آلیاژهای Magnetostrictive کاربرد دارد.
دیسپروزیم (Dysprosium)
در جذب نوترون، آلیاژهای مگنتیک، کنترل راکتورهای هسته‌ای، ترکیب با نئودیمیم برای مگنت‌های ثابت و کاتالیست‌ها مورد استفاده واقع می‌شود.
هولمیم (Holmium)
جاذب نوترون است و در کنترل راکتورهای هسته‌ای و کاتالیست‌ها استفاده می‌شود.
اربیم (Erbium)
این عنصر خصوصیات فیزیکی تقریبا مشابه با Holmium وDysprosium دارد و درسرامیک‌ها برای تولید لعاب صورتی و شیشه‌های جاذب اشعه مادون قرمز کاربرد دارد.
تولیم (Thulium)
پرتوافکن اشعه x درراکتورهای هسته‌ای و ماشین‌های پرتابل.
ایتربیم (Ytterbium)
خصوصیات آن بسیار مشابه Lutetium بوده اما ارزش کاربردی آن در حال حاضر شناخته‌شده نیست.
لئوتیتیوم (Lutetium)
خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آن شناخته‌شده نیست. احیا کننده در محصولات استنلس استیل، باتری‌های قابل شارژ، مصارف پزشکی، روشنایی قرمز در تلویزیون‌های رنگی و فوق‌هادی‌ها است.
ایتریوم (Yttrium)
همراه با Holmium و Erbium  یافت می‌شود. احیا کننده در محصولات استیل، باتری‌های قابل شارژ و مصارف پزشکی.
اسکاندیم (Scandium)
این عنصر از لحاظ خواص فیزیکی و شیمیایی بسیار نزدیک به آلومینیوم است و در لوله اشعه ایکس، کاتالیست‌هایی برای پلیمریزاسیون، آلیاژهای سخت شده Ni-Cr و چینی(porcelain) دندانپزشکی کاربرد دارد.
توریوم (Thorium)
این عنصر مانند نیکل و به نرمی و فراوانی سرب بوده و در Gas  Mantles  می‌تواند به‌عنوان جانشین اورانیوم به‌عنوان سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار بگیرد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟