کد مطلب : ‌23

تاثیرات SO2 بر بدن انسان

اگر انسان به مدت 10دقیقه در معرض هوای محتوی ppm6 دی‌اکسید گوگرد قرار گیرد، حدود 40درصد به مقاومت مجاری تنفسی در مقابل عبور هوا اضافه می‌شود.

SO2 حتی در غلظت‌های بسیار کم موجب ایجاد واکنش‌هایی در مغز، تحریک غشای مخاطی دستگاه تنفس، افزایش مقاومت ریه به جریان هوا، درد در ناحیه سینه، ریزش خون از بینی، اثر بر سیستم گوارش، تحریک چشم، تنگی نفس، افزایش ضربان قلب، افزایش سرعت حرکات تنفسی، توسعه بیماری‌های مزمن ریوی به‌  خصوص برونشیت، سرفه و کاهش ظرفیت تنفسی می‌شود.

دستگاه تنفسی انسان اولین عضوی است که در معرض خطر SO2 قرار می‌گیرد. پژوهش‌های انجام‌شده در این زمینه نشان می دهد که اگر انسان به مدت 10دقیقه در معرض هوای محتوی  ppm6 دی‌اکسید گوگرد قرار گیرد، حدود 40درصد به مقاومت مجاری تنفسی در مقابل عبور هوا اضافه می‌شود. مجاری تنفسی انسان در مقابل ورود گاز SO2 عکس‌العمل نشان داده و تنگ می‌شود به ‌طوری ‌که تنفس از حالت عادی خارج می‌شود. اگر غلظت گاز SO2 بین 10 تا 15 ppm و زمان تنفس 30دقیقه یا بیشتر باشد، سرعت حرکت لایه مخاطی بافت اپیتیلیوم دستگاه تنفسی 10 تا 15 درصد کاهش می‌یابد. لذا خروج باکتری‌ها از دستگاه تنفسی کند شده و موجب  عفونت می‌شود و در غلظت‌های بالاتر از ppm15 تولید خلط زیاد و عفونت تشدید می شود.

همچنین خون افرادی که در معرض این گاز قرار گرفته‌اند نشان می‌دهد که این گاز سنتز DNA (عامل انتقال وراثت) را مختل و از رشد برخی از گلبول‌های سفید خون (لنفوسیت‌ها) جلوگیری می‌کند که در نتیجه سیستم دفاعی بدن ضعیف می‌شود.

نادر مومنی
3
سه‌شنبه 23 تیر ماه 1394 ساعت 03:10
چقدر خطرناک
چهارشنبه 20 تیر ماه 1397 ساعت 13:30
خیلی مفید بود ممنون
پنج‌شنبه 4 بهمن ماه 1397 ساعت 12:01
توضیحاتتون عالی بود ممنونم
پنج‌شنبه 2 اسفند ماه 1397 ساعت 23:54
از توضیحات تون ممنونم، مفید بود.
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟