کد مطلب : ‌25

اسیدسولفوریک چقدر خطرناک است؟

اسیدسولفوریک ماده‌ای سمی است و در صورت استنشاق یا بلعیده شدن می‌تواند سبب مرگ شود. در صورت تماس با پوست سبب زخم و سوختگی عمیق و در صورت تماس با چشم سبب کوری در فرد می‌شود.

در کنار همه مزیت‌های ایجاد کارخانه‌های اسیدسولفوریک نباید این نکته را نیز فراموش کرد که اسیدسولفوریک خود ماده‌ای بسیار خطرناک است و رعایت نکات زیست‌محیطی در تولید و انتقال آن از اهمیت بالایی برخوردار است. اسیدسولفوریک ماده‌ای سمی است و در صورت استنشاق یا بلعیده شدن می‌تواند سبب مرگ شود. در صورت تماس با پوست سبب زخم و سوختگی عمیق و در صورت تماس با چشم سبب کوری در فرد می‌شود. کارکنان یک کارخانه تولید باتری‌های اسیدی در امریکا، پس از چهار ماه کار دچار پوسیدگی دندان می‌شوند که دلیل آن وجود 0/23 میلی‌گرم بر مترمکعب اسیدسولفوریک در هوا عنوان شده است. فعالیت در محیطی که غلظت اسید 35میلی‌گرم در هر مترمکعب هوا باشد باعث بروز مشکلات ریوی خواهد شد. بررسی اثر اسیدسولفوریک روی جانداران از جمله پستانداران، پرندگان و آبزیان نیز مورد بررسی قرار گرفته و اثر کشندگی آن روی تمام جانوران اثبات شده است. اسیدسولفوریک به‌شدت خورنده است و در صورت تماس با جانداران می‌تواند سبب سوختگی شدید شود.
در صورت آزاد شدن اسیدسولفوریک به اتمسفر ذرات اسیدسولفوریک به‌ صورت قطرات ریز در هوا پخش خواهند شد. اسیدسولفوریک موجود در اتمسفر می‌تواند در اثر آزادسازی آن در حین فرایند تولید و حمل‌ونقل اتفاق بیفتد یا در اثر جذب دی اکسید گوگرد اتمسفر، در آب باشد. در صورت جذب اسیدسولفوریک موجود توسط ابر یا رطوبت هوا، این اسید به‌ صورت محلول در آب (باران اسیدی) به زمین برخواهد گشت. ذرات و بخار اسیدسولفوریک می‌تواند وارد هوای اتمسفر شود و هم سبب آلودگی هوا شده و هم در صورت افزایش رطوبت و بارندگی با باران‌های اسیدی به خاک و آب‌های جاری و زیرزمینی برسد. ورود مستقیم آن در آّب و خاک نیز سبب آلودگی مستقیم آب و خاک می‌شود. اسیدسولفوریک در آب به‌شدت قابل انحلال است و لذا دارای قابلیت بالا برای انتقال در خاک است و می‌تواند به همراه آب تا عمق خاک نفوذ کند و املاح خاک به‌ویژه کربنات‌ها را حل کند. البته برای نفوذ اسیدسولفوریک در اعماق خاک و رسیدن آن به آب‌های زیرزمینی حجم بالایی از اسید موردنیاز است. در صورت رسیدن اسیدسولفوریک به آب زیرزمینی، این اسید در جهت جریان‌های زیرزمینی با آب حرکت خواهد کرد. یک روش برای خنثی‌سازی اسیدسولفوریک استفاده از ترکیبات آهکی است. لذا در واحدهای تولید اسیدسولفوریک در حین فرایند تولید و نیز حمل و بارگیری باید ملاحظات لازم را به عمل آورد و از ورود اسیدسولفوریک به هوا، خاک و آب تا حد ممکن پیشگیری کرد.

محمد خدابخشی
0
دوشنبه 19 آذر ماه 1397 ساعت 20:32
عالی بود خیلی برای من مفید بود زیرا دانشجوی دانشگاه فردوسی مشهد هستم و رشته ام علوم تجربی هست و خیلی برای من مفید بود. ممنونم از شما.
چهارشنبه 8 اسفند ماه 1397 ساعت 20:29
عالی بود
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟