مجله اینترنتی علمی، آموزشی عصرمس
تاریخ روز
دوشنبه 31 اردیبهشت ماه 1397 ساعت 00:16:10
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

سال 2017، سال کاهش

یکشنبه 5 شهریور ماه 1396

در کنار کاهش تولید کنسانتره، مس تصفیه‌شده الکترووینینگ نیز 4.5درصد کاهش داشته است. براساس این گزارش، کاهش تولید مس در جهان عمدتاً به چند دلیل اتفاق افتاده است؛ 10درصد یا 220،000 تن از این کاهش ناشی از کاهش تولید شیلی، بزرگترین کشور تولیدکننده مس در جهان، است. این کشور پس از اعتصاب کارگران در معدن اسکوندیدا کاهش قابل توجهی در تولید مس را تجربه کرده است. 

از سوی دیگر، کانادا و مغولستان نیز با کاهش تولید کنسانتره مس روبه‌رو بوده‌اند. این دو کشور به‌ترتیب 20 و 21درصد در تولید کنسانتره افت داشته‌اند که ناشی از کاهش عیار ماده معدنی آن‌هاست. بخش دیگری از کاهش تولید مس در جهان ناشی از کاهش 14درصدی تولید کنسانتره اندونزی است که به دلیل قانون ممنوعیت موقت صادرات کنسانتره اتفاق افتاد. علاوه بر این در ایالات متحده امریکا نیز تولید مس به دلیل کاهش عیار ماده معدنی و شرایط بد آب‌وهوایی کاهش داشت که 11درصد از کاهش کل را به دنبال داشت.

با این حال، گروه مطالعات بین‌المللی مس می‌گوید این کاهش تولید با افزایش تولید کنسانتره در مکزیک و پرو جبران شده است. افزایش تولید 11درصدی در مکزیک و شش‌درصدی در پرو که تا پیش از این به دلیل به بهره‌برداری نرسیدن کامل ظرفیت‌ها در دسترس نبود، کاهش جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. به‌طور کلی در سطح منطقه‌ای تولید در آسیا یک‌درصد، در اروپا چهار درصد و در اقیانوسیه پنج‌درصد افزایش و در امریکا شش درصد و در آفریقا چهار درصد کاهش داشته است.

این گزارش همچنین حاکی است تولید مس تصفیه‌شده در جهان در پنج‌ماه اول سال 2017 تغییر محسوسی نداشته. اگرچه مس تصفیه‌شده الکترولیت و الکترووینینگ دودرصد کاهش داشته است اما بازیافت قراضه مس 12درصد افزایش یافته.

لینک مطلب‌ :: http://asremesonline.ir/news/?Id=10852