مجله اینترنتی علمی، آموزشی عصرمس
تاریخ روز
دوشنبه 31 اردیبهشت ماه 1397 ساعت 00:16:01
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

روزهای تلخ و شیرین تولیدکننده مس اروپا

دوشنبه 6 شهریور ماه 1396

شرکت آروبیس در سه‌ماهه دوم سال 2017 حدود 186هزار تن مفتول مسی تولید کرد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش 10درصدی داشت. این در حالی بود که تولید سایر محصولات نیمه‌ساخته این شرکت در این دوره افزایش یافته است. با وجود کاهش 10درصدی تولید مفتول مسی، می‌توان عملکرد تولید این شرکت را در فصل دوم سال جاری مناسب ارزیابی کرد زیرا حجم تولید این محصول در سه‌ماهه دوم سال گذشته به طور فوق‌العاده‌ای افزایش یافته بود. براساس ارزیابی‌های صورت‌گرفته توسط شرکت آروبیس، بازار مفتول مسی در سه‌ماهه دوم سال جاری، با افزایش تقاضا (به‌دلیل رشد تقاضای سیم و کابل) همراه بود که بازار بهتری را نسبت به شش‌ماه پیش از آن رقم زد. کاهش تقاضای فصل آخر سال 2016 و فصل اول سال جاری، به‌دلیل تغییر استانداردهای کابل‌سازی در اتحادیه اروپا بود. با این وجود، آنچه که در فصل دوم سال جاری در منطقه خاورمیانه و آفریقا اتفاق افتاد، کاهش بیش از حد انتظار تقاضای مفتول بود. با این وجود شرکت آروبیس، آینده کوتاه‌مدت خود را با ادامه فروش مفتول پیش‌بینی می‌کند.

به‌رغم این‌که تولید شرکت آروبیس در شش‌ماهه دوم سال 2016 با کاهش همراه بود، پیش‌بینی می‌شود این شرکت در شش‌ماهه دوم سال 2017 با افزایش تولید، سودآوری بیشتری داشته باشد. مؤسسه تحقیقاتی CRU پیش‌بینی می‌کند تولید مفتول در منطقه غربی اروپا در سال 2017، به‌طور کلی با رشد 2.2درصدی نسبت به سال 2016 همراه باشد.

سایر محصولات نیمه‌ساخته شرکت آروبیس در شش‌ماهه دوم سال جاری با رشد همراه بودند. تولید محصولات تخت و سیم‌های خاص مسی با رشد هشت‌درصدی نسبت به دوره مشابه از سال گذشته همراه بود. حجم تولید مقاطع این شرکت نیز با رشد 13درصدی نسبت به سال گذشته، بالغ بر 50هزار تن بودند.

در کنار این شرکت آروبیس در فصل سوم سال مالی جاری (فصل دوم سال 2017) عایدی 93میلیون یورویی (109میلیون دلاری) داشت. این رقم خیلی بیشتر از عایدی 35میلیون یورویی این شرکت در دوره مشابه از سال گذشته است. درآمد حاصل از فروش این شرکت با افزایش 17.4درصدی در این دوره، به حدود دو میلیارد و 760 میلیون یورو رسید. این در حالی است که واحد ذوب پیرداپ (واقع در بلغارستان) این شرکت در سه‌ماهه دوم سال گذشته به‌دلیل تعمیر و نگه‌داری مدتی را در تعطیلی به سر برد. میزان کنسانتره مسی که در فصل دوم سال جاری توسط شرکت آروبیس ذوب و فرآوری شد برابر با 634هزار تن بود که رشد 70درصدی نسبت به دوره مشابه از سال گذشته داشت.

در نهایت شرکت آروبیس پیش‌بینی می‌کند وضعیت فروش و درآمدش تا پایان سال جاری، با افزایش روبه‌رو خواهد بود. دلیل پیش‌بینی بهبود فروش و درآمد آروبیس، مبلغ قابل قبول تعرفه‌های ذوب و پالایش، تداوم عرضه کنسانتره و بهره‌برداری بیشتر از قراضه و ضایعات مسی است. این شرکت همچنین به بهبود بازار اسید سولفوریک و افزایش نسبی درآمدهای حاصل از آن امیدوار است. افزایش تقاضای مفتول، تسمه و مقاطع مسی نیز باعث رشد فروش محصولات این شرکت تا پایان سال جاری خواهد شد. اجرای برنامه‌های بهبود بازدهی واحدهای تولیدی آروبیس نیز در افزایش میزان درآمد حاصل از فروش و همچنین عایدی این شرکت نقش داشت.

لینک مطلب‌ :: http://asremesonline.ir/news/?Id=10853