مجله اینترنتی علمی، آموزشی عصرمس
تاریخ روز
پنج‌شنبه 7 بهمن ماه 1400 ساعت 21:35:18
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

طرح شرکت مس، نامزد دریافت جایزه بزرگ بنیاد جهانی انرژی

سه‌شنبه 28 آذر ماه 1396

به گزارش مس پرس به نقل از تسنیم، «علیرضا دائمی» قائم‌مقام وزیر نیرو در امور بین‌الملل با اعلام این خبر گفت: نخستین اجلاس بین‌المللی شهر پایدار را به‌همراه کنفرانس جهانی آب در تاریخ 25 و 26 دی‌ماه سال جاری در تهران در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی اجلاس سران و با دعوت بنیاد جهانی انرژی و با حضور نمایندگان بیش از 178 کشور برگزار می‌کنیم.

وی افزود: این مراسم، هجدهمین دوره مراسم اجلاس سالانه بنیاد جهانی انرژی است که معمولاً به‌طور سالانه در کشورهای مختلف برگزار می‌شود؛ در دوسال گذشته نیز این مراسم با حضور بیش از 120 نفر از متخصصان آب و انرژی از 80 کشور جهان در ایران برگزار شد.

دائمی ادامه داد: از مهمانان ویژه ما، «مانکا گاندی» وزیر امور زنان و خانواده هند و عضو هیأت‌رئیسه بنیاد جهانی انرژی بودند، همچنین، تعداد زیادی از سازمان‌های بین‌المللی ازجمله سازمان ملل نیز حضور داشتند؛ پیش‌بینی ما این است که امسال نیز در مراسمی که پیش رو داریم مجدداً میزبان این افراد باشیم و در ضمن بیش از 170 نفر از کارشناس‌ها، متخصصان و مسئولان خارجی نیز در این مراسم حضور خواهند داشت.

وی افزود: محورهایی که در نخستین اجلاس بین‌المللی شهر پایدار و به‌همراه کنفرانس جهانی آب مطرح است، عبارت‌اند از آب، خاک، جوانان، هوا و انرژی که از مباحث مهم کشور ماست.

قائم‌مقام وزیر نیرو با بیان این‌که «امروزه مباحث انرژی، بهره‌وری و استفاده صحیح از منابع انرژی بسیار در ایران مهم است»، گفت: مسائل آبی کشور امروز یکی از محوری‌ترین مسائل در کشور ماست، در این رابطه آقای رئیس‌جمهور نیز در زمان ارائه قانون بودجه این موضوع را متذکر شدند.

وی ادامه داد: مباحث هوا و پاکی آن و همچنین مبحث خاک و جلوگیری از آلوده شدن خاک نیز بسیار مهم است؛ مباحث مربوط به جوانان نیز از دیگر مسائل حائز اهمیت است و با توجه به این‌که کشور ما کشوری جوان و تحصیل‌کرده است و در عین‌حال مشکلات اشتغال بسیاری وجود دارد، در این مراسم در این‌‌باره نیز مباحثی مطرح خواهد شد.

دائمی با اشاره به تقدیر از طرح‌های مهم کشورهای مختلف در مراسم سالانه بنیاد جهانی انرژی، تصریح کرد: امسال دو طرح از این طرح‌ها مرتبط با کشور ماست که یکی از این طرح‌ها که به‌احتمال‌ زیاد جایزه بزرگ بنیاد جهانی انرژی شامل آن می‌شود، طرح تأمین بازچرخانی آب در  مجتمع مس سرچشمه است که در منطقه کم‌آب ایران قرار دارد و یکی از صنایع بسیار مهم کشور به‌حساب می‌آید.

وی افزود: از دست‌اندرکاران اصلی این مراسم نهاد ریاست جمهوری و معاونت روستایی است و وزارت نیرو نیز در این مراسم حضور خواهد داشت، اما مدیریت این مراسم با بنیاد جهانی انرژی و انجمن مدیریت سبز ایران است و تعدادی از نهادهای بین‌المللی، سازمان محیط‌زیست و سازمان ملل نیز به‌عنوان حامی حضور خواهند داشت.

قائم‌مقام وزیر نیرو درباره سابقه برگزاری این مراسم گفت: اولین همایش از این مراسم، در سال 2004 میلادی در ژاپن و بعد از آن به ترتیب در کشورهای کانادا، بلژیک، جمهوری چک، اوگاندا، اتریش، نیکاراگوئه و ایران و در سال گذشته در مراکش برگزار شد و جوایزی از سوی بنیاد جهانی انرژی اهدا شد.

دائمی با بیان این‌که «برای ما نیز با توجه به شرایط آب و انرژی که در کشورمان داریم، حضور بنیاد جهانی انرژی و اقداماتش مهم است»، گفت: ایران توانست در شرایط تحریمی که در کشور داشته و داریم در سال 2015 میزبان این مراسم شود و این اتفاق بسیار مهم است.

وی افزود: ایران برای دومین سال است که این همایش را برگزار می‌کند، این موضوع بسیار حائز اهمیت بوده و این موضوع در کنار فضای باز کشور ما برای حضور فعالان اقتصادی، صنعتی و... از دیگر کشورهای جهان، مزیت‌های ما را در زمینه فنی، اجتماعی و انسانی نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید:

طرح جامع آب؛ کیمیاگری مس

احترام به طبیعت، طبیعت ماست

بنایی نو برای بنیانِ ناآرام جهان

لینک مطلب‌ :: http://asremesonline.ir/news/?Id=10930