کد مطلب : ‌10

خواص مکانیکی مس

مس انعطاف‌پذیر است، قابلیت تغییرشکل دارد، خاصیت چکش‌خواری، صیقل‌پذیری، تورّق و مفتول شدن در آن خیلی زیاد است. در مقابل ضربه، فشار و کشش هم مقاومت دارد. این فلز با برخی فلزات دیگر، آلیاژهای بسیار مهمی تشکیل می‌دهد که خواص و کاربردهای ویژه‌ای در پژوهش، علم و صنعت دارند. مس خالص صنعتی که در صنایع الکتریکی مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولا از نوع مس کاتدیک یا بدون اکسیژن است. قابلیت انعطاف‌پذیری مس عاری از اکسیژن بیش از مس کاتدیک است و با توجه به اینکه مقاومت این نوع مس هم از مقاومت مس کاتدیک بیشتر است در نتیجه بیشتر می‌توان روی خاصیت چکش‌خواری آن حساب کرد.


مس کاتدیک
مسی که پس از تصفیه الکتریکی تولید شده و دارای خاصیت هدایت الکتریکی مناسب است را کاتدیک می‌گویند. این مس به صورت ورقه‌های کاتدی عرضه می‌شود.


مس حاوی اکسیژن
مس دارای اکسیژن در دو نوع مس تصفیه شده الکتریکی و مس تصفیه شده حرارتی وجود دارد. هر دو این مس‌ها به دلیل داشتن اکسیژن برای جوش‌کاری و لحیم مناسب نیستند.


مس عاری از اکسیژن
مس عاری از اکسیژن در دو نوع مس بدون اکسیژن و مس اکسیژن‌زدایی شده توسط فسفر وجود دارد:


مس بدون اکسیژن
چنین مسی دارای خاصیت مناسب برای جوش‌کاری و لحیم بدون خطر هیدروژن‌تردی است.


مس اکسیژن‌زدایی شده توسط فسفر
وجود مقدار ناچیز فسفر در این نوع مس سبب کاهش هدایت الکتریکی شده و در صنایع الکتریکی استفاده کمی دارد. ولی به دلیل نداشتن اکسیژن خاصیت انعطاف‌پذیری و چکش‌خواری بالایی دارد.

شنبه 18 اردیبهشت ماه 1395 ساعت 11:02
مرجع مطالب رو هم بیارین لطفا
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟