کد مطلب : ‌21

مصارف عمومی مس

علاوه بر اینکه خود مس کاربردها و مصارف بسیاری در زندگی انسان دارد، از ترکیبات آن نیز به صورت مایع و جامد استفاده فراوانی می‌شود. از این ترکیبات به‌عنوان یک ماده نگهدارنده چوب به خصوص در ترمیم آسیب‌دیدگی ناشی از پوسیدگی و خشک شدن استفاده می‌شود. در نساجی از مس برای ایجاد محافظ پارچه‌های ضدمیکروبی استفاده می‌شود و همچنین به عنوان لعاب سرامیک، شیشه‌ای، رنگ‌آمیزی آلات موسیقی، آبکاری الکتریکی به عنوان پایه‌ای برای سایر فلزات مثل نیکل کاربرد دارد. مس معمولا در جواهرات هم استفاده می‌شود و در فرهنگ عامه از دستبند مسین برای تسکین علائم آرتروز نام برده می‌شود. از مس همچنین به عنوان صفحه چاپ در قلم‌زنی، حکاکی و از اکسید مس و کربنات در شیشه‌سازی و لعاب‌های سرامیکی به منظور ایجاد رنگ‌های سبز و قهوه‌ای استفاده می‌شود.

مهم‌ترین کاربردهای مس
مهم‌ترین مصرف مس در صنایع برق و الکترونیک (حدود 46 درصد) است. از مس و آلیاژهای آن در صنایع مکانیکی، متالوژی، فلزکاری، شیمیایی و … استفاده می‌شود. مس در صنایع دارویی، رنگ‌سازی، و صنعت پوست و چرم نیز به‌کار می‌رود. کاربرد مس در صنعت کاغذسازی هم قابل توجه است.
همچنین از مس در کشاورزی، حمل و نقل (هواپیما و کامیون و …)، صنایع نظامی (پوکه فشنگ، گلوله توپ و…)، صنایع کشتی‌سازی، مصارف ساختمانی مانند انواع لوله‌های مسی در لوله‌کشی، انواع دستگیره‌های در و سایر اثاثیه ثابت خانه‌ها، انواع مجسمه‌ها، مصارف الکتریکی شامل انواع دستگاه‌های تقویت‌کننده الکتریکی و کلید انتقال برق الکتریکی (به‌عنوان سیم‌گرد یا میله، به‌صورت عایق‌دار یا لخت، در تولید جریان، انتقال جریان و رسانایی)، الکترومغناطیس و در انواع موتورها، ژنراتورها، ترانسفرماتورها و سایر دستگاه‌های الکتریکی، موتورهای الکترومغناطیس و ماشین بخاروات، لوله‌های خلاء، لوله‌های اشعه کاتدی، در مایکروویو، به عنوان یک سطح بیواستاتیک در بیمارستان‌ها، به‌عنوان ماده مرکب به صورت محلول در شیمی و … استفاده می‌شود.
نکته: از سولفات مس که یکی از ترکیبات مس است، به‌عنوان یک آفت‌کش و یا خالص‌کننده آب استفاده می‌شود.

کاربرد زیست‌شناسی مس
مس در کشاورزی و زیست‌شناسی کاربرد فراوانی دارد. مس یکی از تشکیل‌دهنده‌های همه‌ بافت‌های زیستی است که برای رشد عادی و مناسب گیاهان و جانوران مورد نیاز است. نبود آن مضر بوده و مقدار کم آن برای سلامتی انسان لازم است که این مقدار از طریق آب و غذا جذب بدن می‌شود.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟