کد مطلب : ‌29

تاریخچه مس در جهان و ایران/ 18.000 سال پیش از میلاد

کشف مس از نظر تاریخی به 18000 سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. یونانی‌های قدیم مس را به نام کالکو Chalco و رومی‌ها به اسم آیس Aes می‌شناختند. از آنجایی که در دوران باستان، قسمت عمده مس از جزیره قبرسCypern، استخراج و به روم فرستاده می‌شد، رومی‌ها این عنصر را آیس‌سیپریم نام‌گذاری کردند. از صفت Cyprium به مرور زمان اسم Cuprum بدون Aes به‌وجود آمد که در زبان‌های مختلف اروپایی شکل‌های متفاوتی به خود گرفت. امروزه در انگلیسی به مسCopper، در آلمانیKupfer، در فرانسهCuiver، در اسپانیا Cober و در زبان سوئدی Kopper می‌گویند.

مشاهدات باستان‌شناسی نشان‌ می‌دهد قدمت استفاده از مس به‌عنوان وسیله‌ای زینتی در غرب آسیا مربوط به ده هزار سال قبل است. این شواهد نشان می‌دهد آسیا یکی از نخستین مناطقی بود که در آن مس کشف شد و انسان آموخت چگونه از این فلز برای رفع نیازهای مختلف خود استفاده کند.

10.000 سال پیش از میلاد
در طول دوره‌ ماقبل تاریخ(Chalcolithic)  برگرفته از کالکوس (Chalkos) کلمه یونانی معادل مس، انسان دریافت که چگونه مس را استخراج کند و از آن تزئینات و ابزارآلات بسازد. برخی از خواص مکانیکی مس مانند چکش‌خواری و شکل‌پذیری، آن را برای استفاده آسان و تغییر شکل به ابزار گوناگون توسط بشر مناسب می‌ساخت.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟