کد مطلب : ‌42

تاریخچه مس در جهان و ایران/ پس از میلاد مسیح

در حدود 400 سال پس از میلاد، ابودلف جهان‌گرد و معدن‌شناس عرب که در قرن چهارم در زمان سلطنت نوح سامانی از ایران دیدن کرده است، از کانسار مس نیشابور نام می‌برد. این روایت نشان می‌دهد در آن دوران در شهرهای مختلف ایران از جمله نیشابور، استخراج و تولید مس رواج داشته است.


550-530 پیش از میلاد
در دوره‌های مختلف مانند دوره هخامنشی نمونه‌هایی از اشیاء مسی و مفرغی که در ایران ساخته شده در موزه‌های روسیه و انگلیس و فرانسه وجود دارد. بسیاری از این اشیاء که سلاح‌ها و زیورآلات هم جزو آنها بودند از قدمت بسیاری برخوردارند و نشان‌دهنده قدمت استفاده از مس در ایران هستند.

 

1200 پس از میلاد (قرن 6 هجری)

بعد از ورود اسلام به ایران، خصوصا در دوران سلجوقیان (قرن ششم هجری) و صفویان (قرن یازدهم هجری)، بهره‌برداری از معادن و صنعت ذوب فلزات در ایران بسیار شکوفا بوده است. به‌خصوص دوره سلجوقیان (قرن پنج و شش هجری) را می‌توان دوره شکوفایی استخراج و تولید مس در دوران اسلامی دانست.

 

1636 میلادی (1045 هجری قمری)

کمنو که در زمان شاه سلیمان صفوی در ایران بوده، در سفرنامه خود می نویسد: «کرمان دارای منابع سرشاری از مس است. در گذشته سنگ معدنی که از آنجا می‌آمد با مس ژاپن مخلوط می‌کردند اما امروزه بدون آمیختن با فلز بیگانه آن را مصرف می‌کنند. » در این عصر صنعت برنج‌سازی و استفاده از مس و آلیاژهای آن رونق بسیاری داشته است.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟