کد مطلب : ‌46

روش‌های گوناگون معدن‌کاری مس

روش‌های متفاوتی برای معدن‌کاری سنگ‌های مس مورد استفاده قرار می‌گیرد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:


1. معدن‌کاری روباز (سطحی)
در حال حاضر، بیشتر مس از معادن روباز و به‌خصوص پورفیری‌ها تأمین می‌شود. نخستین معدن روباز در سنگ‌های کانیون معدن یوتا در آغاز قرن حاضر گشایش یافت، معادن روباز بزرگ دیگری در چوکی کوماتا (شیلی) و توکی بالا (پرو) یافت می‌شوند. در معدن‌کاری روباز مقرون به‌صرفه به یک کان‌سنگ بزرگ نزدیک به سطح زمین با حداقل عیار 5/0% مس ( و در برخی موارد تا 3/0% ) به شکل سولفیدی جهت فراوری‌های بعدی، احتیاج است.

2. معدن‌کاری زیرزمینی (عمیق)
معدن‌کاری زیرزمینی، هزاران سال قدمت دارد. در چند دهه اخیر، معدن‌کاری روباز موجب شده است که معدن‌کاری زیرزمینی جهت مس، غیراقتصادی محسوب شود. میزان مس در اینگونه معادن باید بیشتر از 1 درصد باشد. روش‌های جدید اکتشاف، برخلاف روش‌های گذشته، پیچیده و پرهزینه هستند. از لحاظ تاریخی، ذخایر پرعیار و نزدیک سطح زمین ابتدا کشف شد. اوایل عمل اکتشاف توسط یک فرد و با آموزش فنی بسیار کم انجام می‌شد. از آن‌جایی که تاکنون جهت یافتن ذخایر واقع در نزدیکی سطح زمین اغلب نقاط کره زمین مورد آزمایش و بررسی واقع شده است بنابراین جهت کشف ذخایر زیرزمینی، شیوه‌ها و روش‌های جدیدی ابداع می‌شود. کشف هر معدن جدید همواره مشکل‌تر و پرهزینه‌تر می‌شود چرا که میزان ذخایر کشف نشده واقع در نزدیکی سطح زمین رو به کاهش گذاشته است.


3. معدن‌کاری انحلالی
در این شیوه معدن‌کاری توجه به ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی مس اهمیت بسیاری دارد. از این شیوه برای معدن‌کاری و اکتشاف بسیاری از فلزات دیگر استفاده می‌شود. هر چند این روش به اندازه دو روش پیشین کاربرد ندارد با این حال در برخی مناطق به دلیل شرایط جغرافیایی و زمین‌شناسی می‌توان این روش را به کار برد.


4. معدن‌کاری اقیانوسی
این روش هم مانند سایر روش‌های اکتشاف و استخراج مس هزینه‌های زیادی را ایجاد می‌کند. با این حال اگر میزان مس موجود در منطقه به اندازه‌ای باشد که استخراج آن با هزینه مشخص شده مقرون‌به صرفه باشد اقدام به استخراج و معدن‌کاری آن می‌شود. در هر یک از روش‌ها وضعیت بدین صورت است که میزان مس موجود در محل می‌بایست به اندازه‌ای باشد که تا اندازه‌ای بتواند روش‌های گران و پرهزینه استخراج را تحت‌الشعاع قرار دهد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟