مس در علم شیمی

هر ماده علاوه بر ویژگی‌های ظاهری و خواص مکانیکی دارای خواص و ویژگی‌هایی است که در ارتباط با ساختار ماده هستند. این ویژگی‌ها را در علم شیمی مورد بررسی قرار می‌دهند و آن‌ها را با نام ویژگی‌های شیمیایی می‌شناسند. شناخت ویژگی‌های شیمیایی هر ماده به کاربرد درست آن کمک بسیاری می‌کند و علاوه بر این می‌تواند آگاهی و اطلاعاتمان را در ارتباط با محیط افزایش دهد. در این بخش می‌خواهیم برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های شیمیایی مس مانند عدد اتمی، جایگاه آن در جدول تناوبی، تغییرات فلز مس در ارتباط با اکسیژن هوا، انحلال‌پذیری آن و واکنش مس با مواد مختلف را مورد بررسی قرار دهیم.

نشانه شیمیایی مس
مس در جدول تناوبی با نشانه شیمیایی Cu شناخته می‌شود و عدد اتمی آن 29 است. این فلز در دوره چهارم و زیر گروه IB به همراه نقره و طلا قرار دارد و دارای خواص فلزات انتقالی است. یعنی رسانایی گرما و حرارت دارد.

 

آرایش الکترونی مس
آرایش مس به صورت  Ar3d104s1 است و دارای حالت‌های اکسایش 1 و 2 است. در محلول غلیظ اسید سولفوریک و در محلول‌های غلیظ و رقیق نیتریک اسید حل می‌شود. در طبیعت به‌صورت کانی‌های سولفید، اکسید و کربنات وجود دارد. از ترکیبات مس می‌توان مس II ‌سولفات آبدار را نام برد .

 

جمعه 17 مهر ماه 1394 ساعت 16:49
وقتی مس با اکسیژن ترکیب میشه تبدیل به مس اکسید میشه . سوال من این هستش که نشانه شیمیایی مس اکسید این هستش ؟ Cu+o2=cu2o
:: پاسخ خوانندگان به این نظر ::
1) محسن امین  1394/07/18 ساعت 11:38
4Cu + O2 → 2 Cu2O
جمعه 18 خرداد ماه 1397 ساعت 03:58
لطفاً سریع جواب بدید مالاشیت ترکیب مس با چه ماده ای هست؟
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟