کد مطلب : ‌11139
نخستین آیین بزرگداشت روز جهانی خاک برگزار شد

حفاظت از خاک، حفاظت از زندگی

عصرمس آنلاین: نخستین آیین بزرگداشت روز جهانی خاک روز گذشته در مجتمع مس سرچشمه برگزار شد. در حاشیه این مراسم فاز اول توسعه فضای سبز منطبق با شرایط اکولوژیک منطقه در وسعت 500 هکتار با کاشت بذر بادام کوهی کلید خورد.

به گزارش «عصرمس آنلاین» به نقل از روابط‌عمومی مجتمع مس سرچشمه نخستین آیین بزرگداشت روز جهانی خاک روز شنبه 17 آذرماه در مجتمع مس سرچشمه با حضور مدیران این مجتمع و همچنین مسئولان استان و شهرستان برگزار شد.

در حاشیه این مراسم فاز اول توسعه فضای سبز منطبق با شرایط اکولوژیک منطقه در وسعت 500 هکتار با کاشت بذر بادام کوهی کلید خورد. عملیات مبارزه با آفت «لورانتوس» در درختان ارژن منطقه به وسعت 1000 هکتار در منطقه مس سرچشمه نیز از دیگر طرح‌هایی بود که در روز جهانی خاک در این مجتمع آغاز شد. مدیر امور ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست مجتمع مس سرچشمه ضمن اعلام این خبر گفت: فاز اول توسعه‌ فضای سبز مجتمع مس سرچشمه با گونه بادام کوهی است زیرا این گونه با خشکسالی و کم‌آبی سازگار است و کاشت آن با حداقل هزینه امکان‌پذیر است.


از اقدامات خوب مجتمع مس سرچشمه به صفر رساندن مصرف پنج میلیون سوخت مازوت بوده است. این در حالی است که مجتمع مس سرچشمه برای انجام فعالیت‌های خود به سوخت نیاز دارد

«مصطفی زیدآبادی‌نژاد» با بیان این‌که بادام کوهی گونه بومی ایران است، افزود: طرح کاشت بادام کوهی در سه فاز به میزان 491 هکتار، 404 هکتار و 202 هکتار اجرا می‌شود. 

او همچنین درباره عملیات مبارزه با آفت لورانتوس گفت: آفت لورانتوس از غرب کشور تا جنوب استان را آلوده کرده است که این آفت درختان را خشک می‌کند. قریب به دو هفته است که کار مبازره با آفت لورانتوس  به وسعت 1337 هکتار شروع شده. این آفت نیمه انگلی است و حضور آن ربطی به آلودگی محیطی ندارد.

مدیر امور ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست مجتمع مس سرچشمه همچنین پیگیری برای تشکیل یک تشکل زیست‌محیطی در مجتمع مس سرچشمه را از دیگر اقدامات امور ایمنی، بهداشت و محیط‌زیست این مجتمع عنوان کرد. 

قدردانی از اقدامات زیست‌محیطی مجتمع مس سرچشمه

امام جمعه رفسنجان نیز در این مراسم ضمن قدردانی از مدیریت مجتمع مس سرچشمه برای اجرای طرح توسعه فضای سبز منطقه گفت: امیدواریم این حرکت برای محیط‌زیست این منطقه مثمرثمر باشد و آلایندگی منطقه را به حداقل برساند. کاشت درختان و ایجاد فضای سبز در این منطقه هم ضرورت دارد و هم به زیبایی بصری مجتمع مس سرچشمه کمک می‌کند. 

حجت‌الاسلام «عباس رمضانی‌پور» ادامه داد: اقدام امروز مجتمع مس سرچشمه ارزشمند است و اصحاب رسانه در انعکاس این رویداد نقش مؤثری دارند. اقدام مؤثر دیگری که باید در مجتمع مس سرچشمه اتفاق بیفتد راه‌اندازی کارخانه اسید است و عموم مردم باید انجام این اقدامات لازم برای کاهش آلایندگی در سرچشمه را ببینند.

نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی نیز در آیین بزرگداشت روز جهانی خاک با بیان این‌که خاک عنصری مهم است که برای بقای بشر بسیار اهمیت دارد، گفت: در بسیاری از کشورها مردم حافظ منابع طبیعی هستند و یکی از اصول اقتصاد مقاومتی استفاده از ظرفیت مردمی در این زمینه است. 

«احمد انارکی محمدی» ادامه داد: طرحی که امروز در مجتمع مس سرچشمه انجام شد، کاری ارزشمند است. اما انتظارات مردم در خصوص مسئولیت‌های اجتماعی از شرکت مس زیاد است. بنابراین امیدواریم برای رفع آلایندگی کامل منطقه، کارخانه اسید سرچشمه هر چه سریع‌تر راه‌اندازی شود. 

او ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات خوب در مجتمع مس سرچشمه به صفر رساندن مصرف پنج میلیون سوخت مازوت بوده است. این در حالی است که مجتمع مس سرچشمه برای انجام فعالیت‌های خود به سوخت نیاز دارد. 

نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که شرکت ملی صنایع مس ایران ازجمله شرکت‌هایی است که با بازگشت تحریم‌ها با موانعی در انجام کارهای خود مواجه شده است، مدیرعامل این شرکت را از مدیران موفق صنعتی و معدنی دانست. 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان نیز در این مراسم گفت: یکی از خطراتی که امنیت جمهوری اسلامی را تهدید می‌کند، بحث امنیت زیستی است. 

«مهدی رجبی» با بیان این‌که دوره‌های بارشی در کشور تغییر کرده است، افزود: در استان کرمان 22 میلیارد مترمکعب بارش داریم که 18 میلیارد آن تبخیر می‌شود. بنابراین ما برای حفظ سه میلیارد باقیمانده باید فضای سبز و پوشش گیاهی داشته باشیم. این در حالی است که استان کرمان نصف میانگین کشور بارش دارد اما با این وجود سومین استان سیل‌خیز کشور است که افزایش پوشش گیاهی می‌تواند در این زمینه نیز مؤثر باشد. 

او دادمه داد: به فرموده رهبر انقلاب شاید بتوان برای از دست دادن منابع آبی کاری انجام داد اما برای از دست رفتن منابع خاک اگر امروز اقدام نکنیم در آینده نمی‌توان کاری انجام داد. ایشان همچنین اجازه اختصاص 200  میلیون دلار از منابع صندوق توسعه‌ ملی به آبخیزداری را داده‌اند که نشان از توجه ویژه ایشان به آبخیزداری به عنوان یکی از اولویت‌های کشور، دارد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟