مجله اینترنتی علمی، آموزشی عصرمس
تاریخ روز
یکشنبه 2 آبان ماه 1400 ساعت 21:28:44
نوع قلم :‌   اندازه‌ی قلم :‌

خانه شیشه‌ای (23)/ اصلاح ذوب خاتون‌آباد با همکاری اتوتک فنلاند

دوشنبه 11 بهمن ماه 1395
  • آیا امکان تغییر تکنولوژی کارخانه ذوب خاتون‌آباد، برای رفع کامل آلایندگی‌ها وجود دارد؟

​پاسخ‌دهنده: حمیدرضا فلاحی، مجری طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد

کارخانه ذوب خاتون‌آباد که در سال 1383 به بهره‌برداری رسید توسط شرکت مهندسی NERIN طراحی و توسط شرکت چینی NFC تامین کالا و اجرا شد، ولی در دوره اجرای پروژه طی دو مرحله تیم‌هایی از شرکت صاحب لیسانس پروسه ذوب فلش (اتوکمپو فنلاند) به محل سایت عزیمت کرده و نقطه‌نظرات اصلاحی خود را جهت بهبود شرایط ارائه کردند که در آن‌زمان توسط مجری محترم وقت اعمال و نهایتا بهره‌برداری در سال 1383 آغاز شد. اما با توجه به مشکلات به‌وجودآمده ناشی از عدم کیفیت برخی تجهیزات و کاستی‌های طراحی، شرکت ملی صنایع مس ایران بر آن شد که اصلاح کارخانه موجود را توسط شرکت صاحب تکنولوژی اتوتک فنلاند به انجام برساند که این مهم از سال 1390 و با ابلاغ قراردادهای اصلاح و توسعه کارخانه ذوب به پیمانکاران در اولویت فعالیت پروژه‌های شرکت مس قرار گرفت. در ادامه، درخصوص هریک از پروژه‌ها و میزان پیشرفت آن‌ها توضیحات مختصری ارائه شده است.

1- احداث کارخانه اکسیژن: از آن‌جایی که اصلاح مشعل کوره ذوب فلش نیازمند احداث کارخانه اکسیژن با خلوص 95درصد اکسیژن تولیدی است، این پروژه با همکاری شرکت لینده آلمان که معتبرترین شرکت در این زمینه است، در حال انجام است که در حال حاضر، پیشرفت پروژه 90.0 درصد است. امید است تا پایان امسال نصب تجهیزات آن به پایان برسد.

2- احداث انبار کنسانتره جدید: جهت کاهش انتشار غبار داخل محوطه ذوب و همچنین حذف هزینه‌های گزاف تامین و نگه‌داری تجهیزات انبار قدیم، پروژه انبار با همکاری شرکت اتوتک فنلاند و تامین تجهیزات کلیدی توسط شرکت‌های معتبر اروپایی از سال 1390 شروع به‌کار کرد که با پیشرفت واقعی 97.75 درصد به اتمام رسیده و در حال تحویل به بهره‌بردار است. 

3- پروژه اصلاح و توسعه ذوب فلش: از آن‌جا که طراحی شرکت چینی NERIN برای ذوب خاتون‌آباد، طراحی قدیم کوره فلش و با مشعل‌های ونتوری بوده، با ابلاغ کار اصلاحات و توسعه فلش موجود به شرکت اتوتک فنلاند که صاحب لیسانس فرآیند فلش است، انجام این اصلاحات در دستور کار طرح توسعه ذوب خاتون‌آباد قرار گرفت. به‌طور کلی در پروژه مذکور فعالیت‌های زیر شکل خواهند گرفت:

1- حذف خشک‌کن دوار فلش و نصب خشک‌کن بخاری که توسط شرکت اتوتک تامین خواهد شد که در نتیجه آن، کاهش غبار خروجی از خشک‌کن را به‌دنبال خواهد داشت

2- جایگزینی مشعل‌های قدیمی با مشعل جت مرکزی تامین‌شده توسط شرکت اتوتک که در نتیجه آن، کاهش غبار به‌وجود خواهد آمد. 

3- جایگزینی الکتروفیلترهای فعلی کوره‌های فلش کنورتر با نوع مدرن آن توسط شرکت صاحب تکنولوژی

4- انجام اصلاحات متعدد روی سیستم فن‌های سولفاتایزینگ، حمل سرباره کوره‌ها، بویلر حرارتی و... که همگی در راستای بهبود عملکرد سیستم‌های موجود کارخانه ذوب خاتون‌آباد است. 

همان‌گونه که از توضیحات بالا مشخص شد، تکنولوژی استفاده‌شده در کارخانه ذوب خاتون‌آباد (فرآیند ذوب فلش) مربوط به شرکت اتوتک فنلاند است که توسط شرکت چینی در خاتون‌آباد پیاده شده و در حال حاضر، با واگذاری کار پروژه به صاحب لیسانس و طراح اصلی فرآیند (شرکت اتوتک فنلاند) شرکت ملی صنایع مس ایران قصد بر اصلاح و به‌روزرسانی فرآیند با استانداردهای اروپا را دارد. 

 

خانه شیشه‌ای (18)/ توسعه جدید در سونگون، نیازمند اکتشاف جدید است

خانه شیشه‌ای (19)/ فروش کنسانتره، خام‌فروشی نیست

خانه شیشه‌ای (20)/ چهار شرط بورس برای پذیرش شرکت مس آذربایجان

خانه شیشه‌ای (21)/ درباره درآمد خالص مس سونگون

خانه شیشه‌ای (22)/ خروجی دودکش‌های خاتون‌آباد به استاندارد نزدیک شده است

لینک مطلب‌ :: http://asremesonline.ir/news/?Id=10682