کد مطلب : ‌18

اینجا همه‌چیز آلی است

یکی از مهم‌ترین مباحث در علم شیمی مربوط به شیمی آلی و مواد مربوط به آن می‌شود. شیمی آلی شاخه‌ای از دانش شیمی است که درباره ترکیبات کربن یا مواد آلی بحث می‌کند. کربن و هیدروژن دو عنصری هستند که ترکیبات آلی را شکل می‌دهند. در زمان‌های دور تنها به موادی آلی می‌گفتند که ریشه گیاهی یا حیوانی داشته باشند اما امروزه می‌توانند مواد آلی را با روش‌های صنعتی و آزمایشگاهی و به‌کمک مواد معدنی نیز سنتز کرد و به‌وجو آورد. تمام موادی که از منابع آلی به‌دست می‌آیند دارای عنصر کربن هستند.


مواد آلی در شیمی آلی
مواد آلی بسیار زیاد و متنوع هستند. موادی مانند انواع روغن‌ها، پارافین‌ها، هیدروکربن‌ها، الفین‌ها، استیلن‌ها، ترپن‌ها، الکل‌ها، اسیدهای کربوکسیلیک، استرها، اترها، اپوکسیدها، آلدئیدها، کتون‌ها،  آمین‌ها، آمیدها، ترکیبات آروماتیک، اسیدهای آلی، ایزوسیونات‌ها، محصولات استخلافی بنزن، الیاف نساجی، رنگ‌های رنگرزی و صنعتی و ... را در طبقه مواد آلی قرار می‌دهند.


ترکیبات هیدروکربنی
ترکیبات هیدروکربنی به دسته‌ای از ترکیبات آلی گفته می‌شود که تنها شامل دو عنصر هیدروژن و کربن هستند و به‌عنوان هیدروکربن شناخته می‌شوند. هیدروکربن‌ها بر اساس ساختاری که دارند به دو دسته اصلی آلیفاتیک و آروماتیک تقسیم می‌شوند.


شیمی آلی فلزی
شیمی آلی فلزی نوعی شیمی ترکیباتی است که حداقل یک پیوند کربن- فلز (C-M) دارد و شامل فلزات واقعی و شبه فلزاتی مانند Si ، As، B و فلزات واسطه می‌شود. این پیوند یا یک پیوند کووالانسی مانند پیوند در تترااتیل سرب است، یا یک پیوند داتیو است مانند پیوند در فروسن و یا پیوندی یونی مانند پیوند در اتیل سدیم.


پیوند شیمیایی
پیوند شیمیایی به نیرویی گفته می‌شود که اتم‌ها را در یک مولکول کنار هم نگاه می‌دارد. دو نوع پیوند یونی و کووالانسی، پیوندهایی هستند که اتم‌ها را به هم متصل می‌کنند. پیوند کووالانسی، پیوند متدوال در ترکیبات کربن است و مهمترین پیوند در مطالعه شیمی آلی است.


پیوند کووالانسی
پیوند کووالانسی یا پیوند اشتراکی نوعی پیوند شیمیایی در شیمی است. این پیوند در اثر نیروی جاذبه الکتریکی به‌وجود می‌آید. به‌عنوان مثال هنگامی که دو اتم هیدروژن به هم نزدیک می‌شوند، جاذبه الکتریکی بین آنها ایجاد می‌شود و دو اتم با به اشتراک گذاشتن یک الکترون کنار هم می‌مانند.


پیوند یونی
پیوند یونی نوعی پیوند شیمیایی است که برپایه نیروی الکترواستاتیک بین دو یون با بار مخالف ایجاد می‌شود. ترکیبات یونی شامل تعداد زیادی آنیون و کاتیون هستند که با طرح معین هندسی در کنار هم قرار گرفته‌اند و یک بلور به‌وجود آورده‌اند. هر بلور، به‌دلیل جاذبه‌های منفی ـ مثبت یون‌ها به هم، نگهداشته شده است. فرمول شیمیایی یک ترکیب یونی نشانه ساده‌ترین نسبت یون‌های مختلف برای به‌وجود آوردن بلوری است که از نظر الکتریکی خنثی باشد.

پیوند داتیو
پیوند داتیو نوعی پیوند کووالانسی بین دو اتم است که دو الکترون از یک اتم وارد اوربیتال خالی اتم دیگر می‌شوند. بسیاری از ترکیبات شیمی از جمله ترکیبات کمپلکس در شیمی معدنی پیوند داتیو دارند.
تفاوت پیوند داتیو با پیوند کووالانسی
پیوند داتیو شباهت بسیاری با پیوند کووالانسی دارد تنها تفاوت آنها در این است که در پیوند کووالانسی دو الکترون مشترک به‌وسیله هر دو اتم به اشتراک گذاشته می‌شوند، در حالی‌که در پیوند داتیو، دو الکترون مشترک فقط به‌وسیله یکی از اتم‌ها به اشتراک گذاشته می‌شود و اتم مقابل در آن‌ها شریک می‌شود بدون اینکه خود الکترونی به اشتراک گذاشته باشد.
 

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟