کد مطلب : ‌19

خواص و کاربردهای ترکیبات آلی فلزی

ترکیبات آلی فلزی از نظر خواص فیزیکی به ترکیبات آلی شباهت بیشتری دارند تا ترکیبات معدنی بیشتر. تعداد زیادی از این ترکیبات ساختار مولکولی منفک دارند و معمولا در دماهای معمولی به‌صورت بلورهایی با نقطه ذوب پایین، مایعات و یا گازها دیده می‌شوند. ترکیبات آلی فلزی در حلال‌های آلی کم قطبی از قبیل تولوئن، اترها و یا دی‌کلرو متان حل می‌شوند.


خواص شیمیایی ترکیبات آلی فلزی
پایداری حرارتی این ترکیبات به میزان بسیاری به ترکیب شیمیایی آنها بستگی دارد. مثلا تترامتیل سیلان پس از چندین روز نگهداری در دمای 500 درجه سانتیگراد بدون تغییر می‌ماند، در حالی که تترامتیل تیتان در دمای معمول تاق با سرعت زیادی تجزیه می‌شود.


کاربرد ترکیبات آلی فلزی
ترکیبات آلی فلزی مصارف زیادی در صنایع گوناگون دارند. از مهم‌ترین کاربردهای آنها می‌توان به استفاده از ترکیبات آلی سیلسیم به‌عنوان واسطه در تهیه پلیمرهای سیلسیم یا همان سیلیکون‌ها، استفاده از ترکیبات آلی ایریدیوم و روتنیوم در مقابله با مقاومت دارویی، استفاده از آلومینیوم آلکین‌ها به‌عنوان کاتالیزور در پلیمر کردن و الیگومر کردن اولفین‌ها در مقیاس وسیع، استفاده از تترااتیل سرب و تترامتیل سرب برای بالا بردن درجه اکتان بنزین، استفاده از مشتقات آلی فلزات واسطه در داروسازی در سطح گسترده، استفاده از ترکیبات آلی قلع به‌عنوان آفت‌کش و پایدارکننده پلیمرها و همچنین کربونیل‌دار کردن متانول جهت تولید اسیداستیک اشاره کرد.

نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟