عناصر فلزی موجود در کانی‌های مس

در کانی‌های مس علاوه بر خود مس فلزاتی مانند آهن، سرب، روی، آنتیموان، آرسنیک، سلنیوم، تلوریوم، بیسموت، نقره و طلا نیز یافت می‌شود. گاهی اوقات این عناصر دیگر در کانی‌های مس هستند که استخراج مس را مقرون‌به صرفه می‌کنند.


مس فلزی
مس فلزی که با Cu نمایش داده می‌شود، دارای 92% مس، وزن خالص 5/8 – 8/9 و سختی 5/2 تا 3 است.

کالکوپیریت (Chalcopyrite) 
کالکوپیریت مهم‌ترین و فراوان‌ترین کانی اولیه کان‌سنگ مس است که دارای مقدار مس 6/34%، وزن مخصوص 12/4 و سختی 5/3 الی 4 است. این کانی در حضور اکسیژن، آب و در محیط‌های پوسته‌ای کم‌عمق و در جایی که اکسید می‌شود، ناپایدار است.
کالکوپیریت به رنگ زرد برنجی و مایل به سبز و در نمونه‌هایی که سطح خارجی آن‌ها اکسید شده است، به رنگ زرد طلایی و غالبا به رنگ‌های متغیر سطحی تا حد سیاه رنگ است. این کانی حاصل فعالیت ماگمایی است و در عمق زیاد یافت می‌شود.

کوولیت (Covellite)
فرمول شیمیایی کوولیت، CuS است و به رنگ آبی روشن تا تیره دیده می‌شود. این کانی دارای سختی 2- 5/1 و چگالی 68/4 است و در ترکیب شیمیایی آن 5/66% مس وجود دارد. به آسانی ذوب می‌شود و در مقابل هوا به رنگ آبی سیاه در می‌آید.

کالکوسیت (Chalcocite)
کالکوسیت با فرمول Cu2S نمایش داده می‌شود، در ترکیب شیمیایی آن حدود 9/79% مس وجود دارد و گوگرد درآن به‌عنوان محصول فرعی است. این کانی به رنگ خاکستری متمایل به سیاه تا سیاه است و دارای سختی 3- 5/2، چگالی 8/5 – 5/5 است و معمولا همراه آن مقداری آهن و نقره به شکل ناخالصی وجود دارد.

مالاکیت (Malachite) 
مالاکیت با فرمول Cu2CO3 (OH)2 نشان داده می‌شود و در ترکیب شیمیایی آن 5/57% مس وجود دارد. این کانی به رنگ سبز روشن تا تیره یا سبز متمایل به سیاه است و دارای سختی 4- 5/3 و چگالی 05/4 – 4 است. مالاکیت مهم‌ترین کانی منطقه اکسیداسیون است.

آزوریت (Azurite)
فرمول آزوریت Cu3 (CO3)2 (OH)2 است و به آبی روشن تا تیره دیده می‌شود. دارای سختی 4- 5/3، شکننده و ترد، چگالی 78/3 و دارای جلای شیشه‌ای است. 55% مس در ترکیب این کانی وجود دارد و پایداری آن کمتر از مالاکیت است. آرزویت در مقابل هوا مانند مالاکیت واکنش نشان می‌دهد و از فراوان‌ترین کانی‌های حاصل از تغییر ترکیبات اولیه مس در منطقه اکسیداکسیون است.

بورنیت (Bornite)
بورنیت با فرمول Cu5FeS4 نمایش داده می‌شود و وزن مخصوص آن 5 گرم بر سانتی‌متر مکعب است . بورنیت به رنگ قرمز روشن (در سطح صاف) با سطوح زبر دیده می‌شود و خط اثر آن خاکستری تا سیاه است. در ترکیب شیمیایی این کانی 55-63% مس وجود دارد و گوگرد درآن به عنوان محصول فرعی است.

احمد مرادی
14
دوشنبه 3 آبان ماه 1395 ساعت 23:03
درخواست جزوه کامل را دارم عالی بود تشکر
علی هتشم زاده
4
پنج‌شنبه 12 مهر ماه 1397 ساعت 17:54
باسلام من در مورد فرآوری تو درس کانه آرایی مشکل داشتم اومد به سایت شما بازدید کردم و مشکلم یقینا حل شد با تشکر از زحمتتون
احمد مرادی
9
دوشنبه 16 مهر ماه 1397 ساعت 00:26
عالی بود جزوه کامل کانی شناسی
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
متن :
 
عضویت در خبرنامه
نام‌ و نام‌خانوادگی:
ایمیل :
مس پرس
به نظر شما سایت عصر‌مس‌آنلاین بهتر است بیشتر به چه مطالبی بپردازد؟